Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Washington si dal kolečko. Přes NBA i Evropu je zpátky v Nymburku

Nymburský basketbalista Darius Washington skóruje v lize proti Ústí nad Labem. | foto: www.basket-nymburk.cz

2 2014
Na obrazovkách běžely záběry z předsezonního focení basketbalistů Nymburka a on v jednu chvíli stydlivě schoval hlavu v dlaních. To když Darius Washington při tiskové konferenci sledoval sám sebe, jak v pauze mezi focením výská radostí. Dobrá nálada se ho drží skoro pořád. Do Nymburka se americký rozehrávač vrátil po sedmi letech strávených cestováním po celém světě a to, že je zpátky, si užívá.

„U toho focení jsem se smál, protože to beru tak, že basketbal musí být zábava,“ vysvětluje. „Není to obyčejná práce, musí vás to bavit. Čeká nás dlouhá sezona a dobrá nálada v kabině je základ.“

Když přišla nabídka z Nymburka, byl jste hned rozhodnutý na ni kývnout?
Jo, nebylo to nijak složité rozhodování. Potkal jsem se s pár lidmi z managementu, mluvil jsem s trenérem, znal jsem i pár hráčů. Rychle jsme se dohodli.

Fanoušci si vás dobře pamatují, v Nymburku jste hrál už v roce 2007, než začalo vaše dlouhé putování po světě. Jakou máte na Česko z té doby nejhezčí vzpomínku?
Tak to je úplně jasné. Vyhráli jsme tehdy titul, pro mě to byla vůbec první velká týmová trofej, takže jsem si to hodně užil a rád na to vzpomínám.

Ale ze začátku to pro vás muselo být těžké, ne? Dostal jste se jako Američan do Evropy, do úplně cizí země, neuměl jste jazyk...
Bylo to hodně jiné. Pamatuju si, jak jsem byl nervózní. Na jednu stranu jsem se na tu novou zkušenost moc těšil, ale také jsem měl obavy. Teď už to bude jednodušší.

Z češtiny si ještě něco pamatujete?
Kdepak, vůbec.

Ani slovo?
Ne, opravdu ne. Je to už tak dlouho, že jsem fakt všechno zapomněl. Teď na tom chci trochu zapracovat, zvládnout aspoň základy. Abych si mohl v restauraci objednat jídlo a tak. Ale kluci v týmu i trenér mluví anglicky, takže žádný problém.

Darius Washington

Narodil se 6. prosince 1985 na Floridě. Nastupuje na postu rozehrávače a kromě amerického má i makedonský pas. Do Nymburka přišel už v roce 2006, odehrál tam jednu sezonu a slavil titul. Pak se chtěl prosadit v NBA a skutečně nastupoval za San Antonio. Po návratu do Evropy se z něj stal basketbalový cestovatel, angažmá měl v Turecku, Rusku, Izraeli, Řecku, Itálii a Francii. Letos v létě se rozhodl vrátit do Nymburka, kde podepsal roční kontrakt.

Poté, co jste z Nymburka odešel, jste se dostal i do NBA, kde jste nastupoval za San Antonio. Může něco ve vaší kariéře překonat tenhle zážitek?
Asi ne. To je sen každého hráče a mně se splnil, i když jsem tam zase tolik zápasů neodehrál. Zaskakoval jsem za Tonyho Parkera, zažil jsem s ním spoustu srandy, na to budu vždycky vzpomínat.

V posledních letech jste cestoval po Evropě. Řecko, Rusko, Turecko, Itálie, Izrael, Francie... Kde se vám líbilo nejvíc?
Co se týče basketbalu, přišlo mi to podobné. Všude po Evropě se hraje skoro stejně: musí se hodně bojovat, fyzicky je to hodně náročné. A na život ve všech těch zemích jsem si taky docela rychle zvykl. Všude jsem potkal lidi, kteří mi pomohli, takže adaptace byla jednoduchá. Nejlepší to asi bylo v Turecku, kde jsem strávil celkem tři roky, takže jsem zemi poznal nejvíc.

Žádné špatné zážitky?
Nic takového si nevybavuju. Samozřejmě mě mrzely některé těsné porážky, ale co se týče životních zkušeností, žádnou vyloženě špatnou nemám.

Týmy a země jste ale střídal každou sezonu. To tak rád cestujete a poznáváte nové věci?
Radši bych zůstal někde delší dobu, ale prostě to takhle vždycky vyšlo. Pokaždé se objevila nová výzva, každý přestup jsem bral jako krok správným směrem.

V Nymburku byste tedy rád zůstal na delší dobu?
Proč ne? Když tu se mnou budou spokojení, rád tu budu hrát.

Český titul už máte, čeho ještě chcete s týmem dosáhnout?
Chtěl bych, abychom se víc prosadili v Evropě. Vylepšit umístění ve VTB lize i v Eurocupu, dojít co nejdál. Vždycky když někam jdu, mám jasný cíl: dostat tým výš než v poslední sezoně.Najdete na iDNES.czmobilní verze