Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo se žene za Orphee, často pak vycouvá, varuje před Velkou žokej Bartoš

Slavné chvíle. Na bělce Sixteen zvítězil Bartoš ve Velké v roce 2008 | foto: Michal Klíma, MAFRA

12 2014
Dvakrát už se zapsal do galerie vítězů Velké pardubické, po triumfu s Decent Fellowem v roce 2006 pak i v ročníku 2008 v sedle Sixteen. Také letos osedlá třiatřicetiletý Josef Bartoš klisnu, tentokrát jí bude Zulejka, čtvrtá v poslední kvalifikaci. Mezi největší favority nepatří, ale překvapení nevylučuje.

Asi nejste výjímkou a také sdílíte názor, že obhájkyně prvenství Orphee des Blins je tak jasnou favoritkou, jako už léta žádný kůň nebyl, že?
Je to tak. Pokud se nic mimořádného nestane a Orphee bude zdravá, je jednoznačnou favoritkou. Tak to prostě je.

Čím je tak výjimečná? Mohou za to i její až mužské rysy?
Rozhodně. Je to taková mužatka. Má úlevu dvou kil, kterou mají klisny oproti valachům nebo hřebcům, ale není konstitucí těla stejná, jako většina klisen. Naopak, je to takový typ silného valacha, opravdu velmi silný kůň.

Jak dlouho může vládnout?
Věk nezastavíte, většinou se u koní láme kolem třináctého roku. Letos je jí dvanáct, takže věk by ji prozatím ještě neměl omezovat.

Vy sám jste v minulosti jezdil ve Velké koně, které patřily mezi největší favority. Letos se to o Zulejce říci nedá. Takže je to pro vás i úplně jiná pozice?
Jezdil jsem větší favority, to ano, takže letos bych mohl absolvovat Velkou s větším klidem. Ale mě osobně i pomáhá, když jedu favorita. Dokážu se potom víc namotivovat. Ovšem Zulejka zase není koněm, který by patřil do druhé poloviny pole. Je to takový kůň na překvapení, což mě taky motivuje. Přestože od ní nikdo moc nečeká, chceme udělat nějaký výsledek.

Bartošova Zulejka

Devítiletá klisna zvítězila zatím v šesti překážkových dostizích. Už v roce 2011 startovala ve Velké, ale nedokončila ji. Předloni vyhrála při jediném startu v Pardubicích Cross country Železníka. Loni neběhala. Letos byla v Pardubicích koncem června druhá za svým bratrem Zugorem. Po chybě na Velkém anglickém skoku nedokončila srpnovou kvalifikaci, v té zářijové si však zajistila start čtvrtým místem. 

To znamená?
Věříme si do 5. místa, to je v našich silách. Když byla Zulejka mladší, bývala i dost vzteklá a nervní, jak mi říkal pan trenér Zobal, já ji tehdy ještě neznal. Ale teď už je dost uklidněná.

Očekáváte, že žokej Faltejsek s Orphee znovu „nakopnou“ Velkou ve stylu start-cíl?
Myslím si, že si Orphee půjde tím svým strojovým tempem. Nebude čekat, jestli to někdo bude vodit nebo ne. Když bude dostih rychlý, klidně si sedne za někoho na pozici, ale podle mě už v první polovině dostihu bude na špici a zase si bude cválat.

A pokusit se jí zachytit může být z pohledu konečných ambicí i osudné, ne?
Právě. Ti, co se jí chytají, potom v závěru často vycouvají. Taktiku je potřeba upravit podle tempa, které nastaví. Možná je lepší se za ní nehnat a zkusit raději nějaký rychlý závěr.

Autor:


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze