Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Streptokok, antibiotika a sbohem, Flandry. Bárta prestižní klasiku nejede

Jan Bárta | foto: netapp-endura.com

2 2015
Měl být v neděli lídrem své stáje Bora na slavné klasice Kolem Flander. Nebude. Místo toho cyklista Jan Bárta bere antibiotika. Ani o týden později nebude na Paříž-Roubaix ještě dost fit. Ale o Tour de France jej v červenci snad už žádná nemoc nepřipraví.

Váš dlouhý únik na závodě Milán-San Remo si tedy před dvěma týdny vyžádal daň v podobě nemoci?
Bohužel je to tak.

Však také tehdy pršelo skoro celý závod.
Právě, až poslední hodinu jsme jeli za hezkého počasí. Jen hodina bez deště ze šesti a půl hodin závodu není nic moc.

A hned v následujících dnech jste onemocněl?
V úterý po San Remu mě to úplně složilo, skončil jsem s horečkou v posteli. Šel jsem k doktorovi a dozvěděl se, že mám streptokoka. Nic se s tím nedalo dělat, nasadil mi antibiotika.

Zpočátku jste ještě doufal, že alespoň start na Paříž-Roubaix byste mohl stihnout?
V tu chvíli jsem nad tím ani moc nepřemýšlel. Bylo mi tak blbě, že jsem myslel jen na to, co udělat, aby mi bylo líp. Roubaix bych sice teoreticky po dobrání antibiotik jet mohl, ale protože jsem úplně vypadl z tréninku, je to asi bezpředmětné. Uspět na Roubaix bez vynikající přípravy je nemožné. 

Přitom forma byla před nemocí dobrá, že? Skončil jste čtvrtý v etapovém závodě Driedaagse van West-Vlaanderen, vycházely vám časovky.
Forma byla. Teď můžu být naštvaný, můžu se zlobit, ale to je asi tak všechno, co můžu.

Právě na Flandrech jste loni při své premiéře bojoval v koncovce závodu dokonce o první dvacítku. Ten závod se vám zalíbil?
Určitě. Neúčast na Flandrech mě mrzí daleko víc než Roubaix. Loni jsem tam jen kvůli defektu nějakých 20 kilometrů před cílem vypadl z první skupiny - a letos si tam ani nezazávodím. Je to škoda. Jsou to mé úplně první závody v týmu, které nejedu kvůli nemoci.

Za celou vaši pětiletou kariéru v týmu?
Ano, od doby, co jsem do tehdejšího NetAppu přišel. Tím víc mě mrzí, že první absenci mám právě na Flandrech.

Poupravíte nyní i plán závodů na další jarní měsíce?
Asi trochu ano, ale nijak zásadně. Měl jsem mít po Roubaix oraz. Takže když mám už teď vynucené volno, začnu místo toho s přípravou. Ještě před plánovaným startem Kolem Bavorska bych měl jet absolvovat i nějaký etapák na rozjetí. A na Bavorsko, kde se jede také časovka, budu aspoň o to líp připravený. 

A po Bavorsku?
Dauphiné a potom Tour de France, pokud všechno dopadne tak, jak by mělo. Doufám, že mě o další závody už žádná nemoc nepřipraví.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze