Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rozhodla až koncovka

9 2000
P a r d u b i c e (Od našeho splupracovníka) - Dvanáctiletý hnědák Peruán se stal čtvrtým koněm v historii Velké pardubické, který zvítězil třikrát za sebou v nejtěžším překážkovém dostihu kontinentu.
Dvanáctiletý hnědák Peruán se stal čtvrtým koněm v historii Velké pardubické, který zvítězil třikrát za sebou v nejtěžším překážkovém dostihu kontinentu. Jeho vítězství však bylo velmi těsné. "Z těch tří bylo rozhodně nejtěžší. V některých úsecích jsem dokonce pochyboval, zda se nám podaří vyhrát," hodnotil dostih vítězný jezdec Zdeněk Matysík. Po překonání poslední proutěné překážky měl Peruán na svého soka Belovodska k dobru jen několik centimetrů. "Myslel jsem si, že se před Belovodska dostanu bez problémů, ale on se stále držel. Chvíli to vypadalo, že půjde dokonce do vedení, ale zvládl jsem to. Jsem naprosto vyčerpaný," přiblížil poslední metry skvělé podívané Matysík. Horké chvíle potkaly Peruána při výběhu z oranice na travnatý povrch. Byl několik délek za Belovodskem a ztrácel i na druhého Marketplace. "Jak jsme vyběhli zpátky na trávu, tak se Peruán znovu rozešel a já poznal, že máme ještě šanci," popsal žokej. Dvě třetiny dostihu absolvoval Peruán, jako by se ho dostih vůbec netýkal, většinou s několikadélkovým odstupem na své soupeře. Po překonání Malého Taxisova příkopu ale přeřadil na vyšší rychlost. Okamžitě se z posledního místa dostal na první a začalo se naplno závodit. "Už jsem ho déle nemohl držet, musel jít dopředu," popisoval další z významných momentů dostihu Matysík. Právě nástup Peruána před Velkými zahrádkami označil za rozhodující i žokej Dušan Andrés, který dovedl ke třetímu místu Czanku: "Nikomu se nechtělo jít dopředu, trochu chyběl Toast, který by udával tempo. Peruán najednou vystřelil v době, kdy to nikdo nečekal." Matysíkova radost kontrastovala se smutkem Jana Havlíčka, jemuž ani další pokus o vítězství ve Velké nevyšel. Po třech třetích místech byl druhý. "Belovodsk je o dost mladší než Peruán, a tak toho má hodně před sebou. Ale já už u toho asi nebudu," litoval Havlíček, jenž se chce loučit s jezdeckou kariérou.

110. Velká pardubická České pojišťovny (6900 metrů, 3,8 milionu Kč): 1. Peruán (jezdec Zdeněk Matysík, trenérka Lenka Horáková, majitel DC Zámrsk, MUDr. V. Bruna), 2. Belovodsk, 3. Czanka, 4. Marketplace, 5. Rent. Výrok: boj 1 3/4 - 13 - 13 - 4 1/2. Čas: 9:29,0. Dokončilo 10 koní.

Vítězové rámcových dostihů: I. Registana (Kameníček), II. Neris (ž. Josef Váňa), III. Varcas (Stromský), IV. Válečník (ž. Josef Váňa), V. Master Blade (ž. Josef Váňa), VI. Hřivna (am. Petřík), VII. Eklerer (ž. Andrés).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze