Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Roušavý si plní sny. Jde mezi profesionály

5 2006
Hradec Králové - Bláznivý krok nebo splnění dávného snu? Přestoupit mezi profesionály, i když dopředu ví, že moc peněz mu z toho "nekápne", se chystá hradecký kvadriatlonista Leoš Roušavý. V prosinci se rozloučí s profesí cyklomechanika v jedné hradecké sportovní prodejně a po hlavě se vrhne mezi nemnoho kvadriatlonových profesionálů.

Jiný by ve třiceti letech pomalu uvažoval o sportovním důchodu, Roušavý se cítí neopotřebovaný a je plný elánu. A navíc finanční stránka nehraje rozhodující roli.

"Je to takový splněný sen. Chci to zkusit, přestože je mi jasné, že na nějakou slušnou obživu to nebude. To bych musel pravidelně vyhrávat závody Světového poháru," řekl bronzový medailista na nedávném mistrovství světa v kanadském Halifaxu.

Právě světový bronz Roušavého definitivně rozhoupal. "Už to ve mně zrálo delší dobu. Zkusím to mezi profíky a uvidím," poznamenal borec, který za svůj největší úspěch považuje druhé místo na světovém šampionátu před dvěma lety.

V Kanadě byl hodně blízko k tomu, aby stříbro minimálně zopakoval, ale naděje mu vzal neoblíbený kajak, spíš však vyšší moc. "Jel jsem na druhé místo, když se mi mezi bójkami povedlo namotat na kormidlo provaz. Než jsem se ho zbavil, bylo o nadějích," mračil se.

I když v závěrečném běhu měl Roušavý suverénně nejlepší čas z celého startovního pole, na vylepšení třetí příčky to už nestačilo. "I tak jsem spokojen. Třetí místo odpovídá mým představám."

S amatérskou kariérou se Roušavý rozloučil slušně. A jakou změnu si od přechodu k profesionálům slibuje? "Budu mít víc času na trénink, tím pádem budu i lépe připraven na závody. Chtěl bych objet co nejvíc Světových pohárů a pravidelně být na stupních vítězů."

Hradecký kvadriatlonista odhaduje, že sezona spolkne 200 tisíc korun. "Nebyl by problém jít i na dvojnásobek, ale to už je extrém. Nejvíc stojí speciální výživa," počítal závodník Cyklomaxu. "Právě klub mi pomůže s největším rancem peněz," pronesl.

Roušavého v jeho rozhodnutí už vůbec nemůže zastavit ani věk. "Vrcholově jsem začínal teprve před šesti lety, do té doby jsem jezdil na kole," uvedl.

I když říká, že se vstupem mezi placené sportovce se naplní jeden velký sen, jeden už si dávno splnil. "Jsem přesvědčen, že kvadriatlon je jeden z mála sportů, který nejen díky skladbě různých disciplín neomrzí. I když mě neuživí, dodal se smíchem.

PIVO MÍSTO ŠAMPAŇSKÉHO. Leoš Roušavý zapíjí nedávné druhé místo na mistrovství Evropy v kvadriatlonu.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze