Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rosolové na posledních metrech unikla ve finále medaile, je čtvrtá

BRAMBOROVÁ DENISA. Denisa Rosolová doběhla ve finále 400 metrů překážek na ME v Curychu na čtvrtém místě. | foto: Reuters

16 2014
Curych (Od našeho zpravodaje) - Smála se na startu, když mávala do televizní kamery, v cíli se však zděšeně chytla za obličej. Denisa Rosolová dlouho ve finále překážkářek v Curychu vedla, ještě do cílové rovinky vbíhala těsně za Britkou Childovou. Jenže na posledních metrech se propadla na čtvrté místo.

Ukrajinka Titimecová a Ruska Davydovová za poslední překážkou předstihly Češku a obraly ji o vytouženou medaili. Rosolovou od bronzu na čtvrtém místě dělila jediná desetina vteřiny. Zklamaně a dlouze pak ležela na dráze, než se s uslzenýma očima zvedla.

Časem 54,70 zlepšila svůj semifinálový výkon a zůstala jen sedm setin za svým letošním maximem, jenže to na stupně vítězů nestačilo.

Kudlička třetí

Jan Kudlička skončil ve skoku o tyči na ME v Curychu třetí.

Český tyčkař Jan Kudlička si na ME v Curychu vyskákal bronz

„Asi jsem to na mé poměry docela rychle rozběhla. Ke konci jsem pak vůbec nevěděla o soupeřkách - a pokazila to,“ vyprávěla.

Eilidh Childová, nejrychlejší žena rozběhů i semifinále a první dáma letošních evropských tabulek, potvrdila roli největší favoritky.

Sedmadvacetiletá Britka, někdejší skotská žákovská mistryně v plavání, byla letos stříbrná na Hrách Commonwealthu a loni pátá na světovém šampionátu. Nyní má svoji první individuální medaili z evropského či světového mistrovství - a hned zlatou!

Rosolová před finálovým kláním tvrdila, že medaile budou za časy pod 54,40. Nakonec nebyl takový výkon potřeba ani na zlato, Britka triumfovala za 54,48. Stříbro patři v osobním rekordu 54,56 Titimecové, bronz obhájkyni titulu Davydovové, v předchozích kolech tak nevýrazné

Češka se v polovině trati držela dokonce před Childovou, na vedoucí pozici. „Ale nehlídala jsem si rytmus na překážkách, zbytečně jsem si tam najednou přidávala kroky, což byla asi chyba,“ zpytovala svědomí. „V cíli jsem si pak řekla hodně krátké, ale nezveřejnitelné slovo.“

Ve čtvrtek oslaví 28. narozeniny, dárek si bohužel předčasně nenadělila.

Její zásluhou předloni na evropském mistrovství v Helsinkách začala tučná česká léta na trati 400 metrů překážek žen. Po helsinském stříbru Rosolové následovaly olympijský bronz a světový titul Zuzany Hejnové. Ke čtvrté medaili za tři roky bylo tak blízko.

Své evropské stříbro nad překážkami získala Rosolová předloni hned ve své premiérové sezoně na této dostanci. Předtím startovala na evropských šampionátech v Göteborgu 2006 v sedmiboji (nedokončila) a v Barceloně 2010 na hladkých 400 metrů (pátá). A ještě předtím se stala v letech 2004 a 2005 evropskou i světovou juniorskou šampionkou v dálce. Doma má i evropské halové zlato z Paříže 2011 na hladké čtvrtce.

Právě k dalšímu halovému mistrovství, které bude v březnu 2015 hostit Praha, nyní upíná svěřenka trenérky Blažkové své další medailové naděje. Tam si chce spravit chuť..

Mistrovství Evropy v atletice v Curychu

Finále:
Ženy:
400 m př.:
1. Childová (Brit.) 54,48, 2. Titimecová (Ukr.) 54,56, 3. Davydovová (Rus.) 54,60, 4. Rosolová (ČR) 54,70, 5. Pedrosová (It.) 55,90, 6. Rudakovová (Rus.) 56,22

Autor:


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze