Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger na Ventoux: Nafoukly se mi nohy a už jsem se nedostal do tempa

Roman Kreuziger na archivním snímku | foto: Tomáš Macek, MAFRA

14 2016
Mont Ventoux (Od našeho zpravodaje) - Měl na Mont Ventoux z minulosti dobré vzpomínky a věřil si na něj. Jenže potíže Romana Kreuzigera začaly ve čtvrteční etapě Tour vlastně úplně jinde než při závěrečném stoupání na obra v Provence. Proto celkově sestoupil z 10. na 14. místo.

Jaký byl třetí Mont Ventoux, který jste během své kariéry na Tour zažil?
Nebylo to dnes ani zdaleka jen o něm. Už 100 kilometrů před cílem se jely terezíny a pole se nadělilo. Viděl jsem, že Etixx se tam organizuje na špici, tak jsem se radši posunul dopředu. Další kluci z našeho týmu už to bohužel nestihli. Proto jsem tam zůstal sám. Uprchlíci před námi nikoho nevzrušovali, ani když měli k dobru 16 minut, vždyť nejlepší z nich ztrácel snad 33 minut. Jenže peloton byl i tak hodně nervózní. Všichni cítili, že v tom větru se může stát cokoliv.

Při sjezdu z vrchařské prémie 3. kategorie Trois Termes pak došlo čtyřicet kilometrů před cílem k pádu Gerranse z Oriky a tří jezdců Sky. A najednou Chris Froome v čele pole zpomalil tempo.
Jak to v tom sjezdu padlo, tak jsme vzápětí skoro zastavili - i proto, že ten sjezd byl ve větru dost nebezpečný. Hodně se mi tam nafoukly nohy a potom už jsem se nedostal do rytmu, ve kterém jsem byl ze začátku etapy. Takže pro mě to dneska určitě nebyl žádný úspěch. Doufal jsem v něco víc.

Fotogalerie

12. etapa Tour de France

Nástupy favoritů začaly na 3. kilometru závěrečného stoupání na Mont Ventoux, kdy útočili Valverde a Quintana. Nejprve odpadal Dan Martin a po něm i vy. Tehdy se vaše potíže projevily naplno?
Už předtím bylo to tempo dost nepříjemné, ale dalo se vydržet, šlo vlastně o takovou časovku. Když potom nastupovali, tempo se rozbilo a já věděl, že na tom nejsem úplně nejlíp a že proto musím jet svůj rytmus, abych co nejvíc eliminoval ztráty.

Pomohlo, když vás dostihli Dan Martin s Morenem a pokračovali jste spolu?
Moreno netahal, ale potom odpadl k Martinovi z úniku týmový kolega Iljo Keisse a ten mu odtáhl poměrně dlouhou špici. Čímž nás hodně přiblížil k těm před námi.

Překvapilo vás, když jste najednou těsně před cílem uviděl před sebou žlutý trikot Chrise Frooma?
Byl jsem zaskočený, co tam Chris dělá. Nevěděl jsem, co se mu stalo. Také jsem si říkal, co tam dělají všechna ta auta, protože jsem najednou nevěděl, kudy projet.

Diváci byli dnes velký problém?
Já jsem tam taky málem mezi lidmi upadl, hned zkraje kopce. Musel jsem si to pak dojíždět. Diváků dorazilo dnes vážně hodně a bylo to chvílemi na hraně. Vznikl nakonec takový provoz, že jsem musel kličkovat, abych nemusel úplně zastavit.

Froome před dnešní etapou tvrdil, že v ní musí mít každý z favoritů na mysli i páteční dlouhou časovku, aby nevyplýtval příliš mnoho sil. Pomyslel jste i na ni?
Ne, já to tady beru den ode dne. Dnes byl Mont Ventoux a zítra bude časovka, úplně jiný den.

Autor:


Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze