Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stěna na konci? Jelo se ostře, síly nikdo neušetřil, řekl Kreuziger

Roman Kreuziger (vlevo) odvedl i v osmé etapě Tour de France plno práce pro týmového lídra Alberta Contadora. | foto: Reuters

11 2015
Mur-de-Bretagne (Od našeho zpravodaje) - Na první pohled to třeba není vidět tolik jako etapové prvenství Zdeňka Štybara, ale také Roman Kreuziger odvádí na letošní Tour de France velmi dobrou práci. V sobotní etapě znovu dřel především pro Alberta Contadora, lídra svého týmu Tinkoff-Saxo.

Hlavní úkol pro Kreuzigera přišel v závěru, v obtížném dvoukilometrovém stoupání na Mur-de-Bretagne, kde etapa finišovala. Právě na „stěně“ bylo důležité Contadorovi pomoci, aby se udržel na čele a neztratil kontakt s hlavními konkurenty.

Povedlo se, Contador byl v cíli čtrnáctý a na největší soupeře nic neztratil. Kreuziger byl parťákovi po boku až do cílové rovinky, dojel jen o dvě místa za ním.

O 8. etapě

Zpravodajství z dalšího dějství Tour de France

„Byli jsme vpředu, aby se něco nestalo, protože tahle etapa byla v závěru hodně nervózní,“ říkal český cyklista, když v horkém podvečeru za páskou otáčel kolo a vracel se k týmovému autobusu. 

Po čele mu stékaly krůpěje potu, čehož si zřejmě všiml i kolem projíždějící Štybar - kamaráda aspoň lehce zchladil tím, že mu z legrace za krk nalil trochu vody z lahve. Kreuzigerovi ale vedro nevadilo, naopak ho uvítal.

„S tím vůbec nemám problém. Ale bez ohledu na počasí platí, že tentokrát se moc sil ušetřit nedalo,“ oddechoval. Hlavně v závěru se nadřel: kromě práce pro Contadora plánoval s dalšími členy týmu pomoci také sprinterovi Peteru Saganovi, který se ale vytouženého vítězství znovu nedočkal. Tentokrát skončil čtvrtý.

Fotogalerie

8. etapa Tour de France

„Škoda, že v závěru nám jedna skupina odskočila. Samozřejmě jsme v první řadě chtěli, aby se Alberto vyhnul všem pádům, ale když víme, že Peter má excelentní kondici a byl vpředu, tak jsme to chtěli zkusit s ním,“ vysvětloval. „Ale já už jsem bohužel neměl nohy na to, abych mu to protáhl.“

V ostrém, místy až desetiprocentním stoupání nechal Kreuziger dost sil. Ale nejen tam. „Už posledních deset kilometrů se jelo ostře... I když vlastně se dá říct, že to tak bylo celý den: pořád se odjíždělo a sjíždělo. Ale ten závěr byl opravdu hodně intenzivní.“

Čas na odpočinek ale přijde až po nedělní týmové časovce: pak budou mít cyklisté den volna. A pokusí se načerpat nové síly na obtížnější část Tour, která je teprve před nimi.Najdete na iDNES.czmobilní verze