Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Alberto řekl, ať zkusíme jet, líčil Kreuziger. Jeho tým využil zmatku

Cyklista Roman Kreuziger (vlevo) byl jedním z motorů úspěšného úniku, který se zrodil v 2. etapě Tour de France. | foto: Reuters

5 2015
Zélande (Od našeho zpravodaje) - Kdo by čekal až takovou divočinu v rovinaté etapě, která následovala hned po úvodní časovce? Asi málokdo. Ani Roman Kreuziger, v cíli tentokrát nejlepší ze čtyř českých cyklistů, který na ostrov Neelte Jans dojel jako osmnáctý.

S vlastním výkonem mohl být spokojený, stejně jako s týmovým výsledkem. Peter Sagan sice na ostrůvku, kde se celý den měnilo počasí, prvenství těsně nezískal a dospurtoval na druhém místě, možná důležitější však pro Tinkoff-Saxo bylo, že lídr týmu Alberto Contador hned v úvodu nečekaně výrazně odskočil některým konkurentům. 

Také díky Kreuzigerově vydatné pomoci ztratil jen čtyři vteřiny na vítězného Němce Greipela, zatímco jiní favorité, Nibali a Quintana, nabrali téměř minutu a půl. A to se rozhodně nečekalo.

„Tušil jsem, že úvod může být nervózní. Ale že to bude až takhle, to určitě ne,“ říkal Kreuziger chvíli poté, co projel cílem.

Romane, jak jste bláznivou etapu prožíval?
Přišlo mi to opravdu hodně nervózní. Hlavně ve chvíli, kdy začalo pršet. Potom tam bylo hodně pádů na kruhovém objezdu v jednom z měst. Ale naštěstí jsme byli vpředu, kde se vytvořila taková silnější skupina.

Na to váš tým poměrně rychle zareagoval.
Když to Alberto (Contador) viděl, hned nám řekl, ať zkusíme jet. Postupně se k nám přidaly další týmy, Etixx a BMC. To bylo logické: Taky oni vědí, že každý náskok, třeba i malý, se počítá.

Chtěli jste peloton co nejvíc roztrhat? Byla to vaše strategie?
Ne, to určitě nebyl náš hlavní cíl. Ale naskytla se ta možnost, tak jsme ji využili.

Jakou roli v bláznivé etapě sehrálo počasí?
Z mého pohledu to nebylo to zas až tak zlé. Bylo celkem teplo, takže ani ten déšť mi nijak zvlášť nevadil.Najdete na iDNES.czmobilní verze