Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Roman je mým černým koněm, říká Šebrleho bývalý kolega Dvořák

Tomáš Dvořák během kladenského desetiboje | foto:  Radek Cihla, MAFRA

17 2009
Berlín (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Má tři tituly mistra světa v desetiboji, na světovém šampionátu je podeváté. Tentokrát už Tomáš Dvořák nezávodí, ale sedává se sluchátky a mikrofonem na tribuně Olympijského stadionu v Berlíně jako televizní spolukomentátor. A z dějiště šampionátu odpovídal v on-line rozhovoru čtenářům iDNES.cz.

Osmkrát okusil Tomáš Dvořák mistrovství světa jako závodník, v letech 1997, 1999 a 2001 si na šampionátu šel pro zlatou medaili z desetiboje. Na tom devátém je jako spolukomentátor České televize.

"Jsem tady v roli glosátora akce na stadionu. A jestli se Vám mé připomínky líbí, tak mě to těší," odpovídal na chválu, která převládala. Ovšem čelil i kritice. "Díky za ni. Budu se snažit, ale znáte to, žádný učený z nebe nespadl."

odpovědi tomáše Dvořáka najdete ZDE

Sedmatřicetiletý Dvořák je nyní mužem mnoha zájmů. Trénuje jedenáctičlennou skupinu atletů, věří, že někteří z nich se příští rok probijí na mistrovství Evropy v Barceloně. Občas jim sám předvádí, jak mají třeba technicky správně vrhat koulí.

Počty závodníků ve skupině se mění. Šance do budoucna jistě mají, ale je to jen na nich. Kouč jsem snad přísný, ale kamarád, což někdy bývá v kontroverzi," líčil Dvořák.

Věří, že jednou se najdou nástupci jeho i olympijských vítězů Romana Šebrleho a Roberta Změlíka. Šikovní kluci jsou. Také u děvčat se blýská na lepší časy. Ale ukáže až budoucnost... Jiná doba, host vyhazuje vrchního... Tak asi takhle, naznačoval. Vydržať. Ale nejen fandové, hlavně atleti a trenéři.

Někdejší světový rekordman, jemuž jen o šest bodů unikla hranice devíti tisíc bodů, vychovává tři dcery. Taky zastupuje jednu sportovní značku, věnuje se pořádání desetibojařského mítinku v Kladně. Tančil v televizní soutěži Star Dance.

Ještě před dvěma lety odjel na mistrovství světa jako závodník, ale pochroumané zdraví už ho do souboje o úspěchy nepustilo. Kariéru ukončil loni, když se zranil hned na úvod druhého dne desetibojařského mistrovství republiky v Houšťce. Po závodnickém období se mu stýská, ale je smířený s tím, že už nesoupeří s ostatními na dráze.

"Kdyby mne to mrzelo, tak tam ještě postávám. Ale byly to fajn roky," uvedl. Jako spolukomentátor si náboj mistrovství světa pořád může vychutnat. "Dojmy a pocity jsou podobné těm jako na startovní čáře. Jen z toho bolí pouze zadek," žertoval.

Jako spolukomentátor v neděli prožíval stovku snů a fantastický světový rekord Usaina Bolta. "Zážitek to byl ohromný. Ještě v jednu hodinu v noci jsem tupě zíral do zdi. Nevím, jestli si všichni uvědomují těch 11 setin zlepšení," glosoval. A kde vidí hranici Boltových možností? "Obdoba pořekadla: Poběží tak rychle, až se něco utrhne. V číslech si netroufám říct."

Z tribuny tentokrát zažije i desetiboj. Věří, že se dočká českého úspěchu, vždyť titul obhajuje Roman Šebrle. "Je mým černým koněm. Věřím, že všechny nevěřící "Tomáše" překvapí."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze