Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Roli jedničky beru. A pravidelně chci vozit body, říká biatlonistka Vítková

Veronika Vítková | foto: Jan Balčík

12 2010
Předloni coby věkem ještě juniorka zazářila, když se skvělými výkony na mistrovství světa vyšvihla mezi biatlonové hvězdy. Loni už měla být tahounem českého týmu, ale sezonu jí výrazně ovlivnil prodělaný zánět mozkových blan. Letošní přípravu ale Veronika Vítková absolvovala naplno a doufá, že roli české jedničky už stoprocentně zvládne.

"Loňská sezona byla poznamenaná tou nemocí. Přesto jsem se jí snažila odjet co nejlépe. A doufám, že na letošek jsem připravená lépe," říká Veronika Vítková, jíž v prosinci bude dvaadvacet.

Přesto rodačka z Jilemnice neví, co od následujícího soutěžního ročníku čekat. "Chtěla bych se hlavně stabilizovat a dobře střílet. A pravidelně vozit body."

Veroniko, letos jste fit a připravená na roli jedničky. Připouštíte si na sobě tlak?
To ne. Určitě necítím, že by sezona měla stát hlavně na mě. Ale trenér (Jindřich Šikola) mi dává najevo, že jedničkou jsem a že bych jí nadále měla být. Tak se snažím podle toho chovat a doufám, že v průběhu sezony to nebude jinak. Rozhodně chci, aby výsledky byly čím dál lepší.

veronika vítková

Narozena: 9.12.1988
Bydliště: Jilemnice

Světový pohár - celkově:
2008: 63., 2009: 36., 2010: 60.

Nejlepší výsledky: 5. (individuálně), 10. (stíhačka a hromadný závod) z MS v Koreji 2009, 14. (individuálně) na MS ve Švédsku 2008

2009-2010: nejlépe 22. ve sprintu v Pokljuce

OH 2010: nejlépe 24. ve sprintu, 16. ve štafetě

Juniorská mistryně světa: 2006 (indiv.) a 2009 (štaf.), stříbro 2008 a 2009 (stíh.)

Přesto objevily se v létě zdravotní problémy?
Během IBU Cupu v Novém Městě jsem byla jen trochu nachlazená. Pak jsem se cítila i dost unavená. Teď už je všechno v pořádku. Co se týče tréninku - tak jsem ztratila minimálně.

Co od nadcházející sezony očekáváte?
Zásadní bude mistrovství světa v Rusku, kde bych určitě chtěla být kolem patnáctého až dvacátého místa. To by byl super výsledek. Ale lepší bude, když se ve Světovém poháru budu pravidelně pohybovat na bodovaných místech, nejlíp do třicítky. A aby ty výsledky neskákaly nahoru a dolů.

Jak moc může vaší psychice ulevit i úspěšná zářijová maturita na jilemnickém sportovním gymnáziu?
Doufám, že hodně. Protože byla i doba, kdy jsem se hodně trápila a říkala si, že školu nemůžu v kombinaci s biatlonem zvládnout.

Martina Sáblíková úspěšně odmaturovala loni a čekala ji životní sezona.
Doufám, že u mě to bude taky tak (smích).

Veronika Vítková

Veronika Vítková na mistrovství světa v Koreji před dvěma lety

Byla jste u maturity nervóznější než na závodech?
Určitě, neměla jsem moc štěstí při výběru otázek. I když by to tak nemělo být, tak nejhorší pocity jsem měla z němčiny. Každopádně jsem ráda, že to mám za sebou. A můžu se naplno věnovat sportu.

Plánujete i další studium?
Ano. Ale teď si chci teď dát rok pauzu. Pak bych ráda zkusila nějakou nástavbu v podobě studia regenerace či fyzioterapie.Najdete na iDNES.czmobilní verze