Hele, Federer! Jak se s tenisovým šampionem fotili i policisté

LEGENDA V PRAZE. Roger Federer posílá tenisák mez fanoušky na Staroměstském náměstí. Za ním vykukuje Tomáš Berdych. | foto:  Michal Šula, MAFRA

21 2017
Náhodní kolemjdoucí na Karlově mostě v Praze si mohli myslet, že mají vidiny. V pondělí před polednem se na Vltavě objevil černý plovoucí kurt, na němž si zručně pinkali dva štíhlí chlapíci, na první pohled tenisoví profíci.

Sportu znalejší jedinci je po zaostření identifikovali. Ti méně informovaní si museli nechat poradit. Navzdory chladnému a větrnému počasí se česká jednička Tomáš Berdych a zřejmě nejlepší hráč všech dob Roger Federer bavili výměnami na člunu, čímž udělali reklamu nové soutěži zvané Laver Cup.

Její první ročník se uskuteční v září v pražské O2 areně. Lístky se na internetu začnou prodávat v pátek v 10:00 a jejich cena se bude pohybovat od 4 500 do 17 900 korun za pět hracích bloků.

Střetnou se hvězdy svého oboru ve výběrech Evropy a zbytku světa, které povedou věhlasní kapitáni Björn Borg a John McEnroe. Patrony akce jsou právě Federer a jeho arcirival Rafael Nadal ze Španělska. Velkou šanci na nominaci do evropského mužstva má též Berdych, jehož účast by klání učinila atraktivnějším pro domácí fanoušky.

„Být v jednom týmu s nejlepšími borci planety je pro mě obrovská motivace. Něco takového jsem nezažil,“ řekl Berdych. „Nečekejte exhibici, budu se prát, potit a klidně i krvácet, když se odřu,“ pravil Federer, jehož návštěva v hlavním městě trvala pět hodin.

Přistál v deset dopoledne v soukromém letadle, doprovázel jej jeho otec. Před jedenáctou se na nábřeží u hotelu InterContinental potkal s Berdychem a společně nastoupili na moderní loď nazvanou Bohemia Rhapsody.

„Ta je tvoje, Tomáši?“ ptal se žertem Berdycha. Ještě předtím se stihl vyfotit s policisty, kteří pomáhali akci zabezpečit.

V minulosti Federer podstoupil propagační focení a natáčení například po kotníky ve vodě v katarském Dauhá. Modrý kurt, který v lednu 2011 sdílel s Nadalem, se vznášel na hladině moře (či spíš těsně pod ní) v Perském zálivu.

V roce 2005 si zase s Andrem Agassim zahrál na heliportu v přepychem sršícím dubajském hotelu Burdž al-Arab 215 metrů nad zemí.

Pondělní dovádění na Vltavě ho strhlo. Předvedl oblíbený úder mezi nohama, jednou napálil míček o mostní oblouk, když pod ním Bohemia Rhapsody proplouvala. Čas od času si hlasitě zakřičel.

„Pochvaloval si, že se organizace povedla,“ řekl Berdych. „Někdy vás postaví na malý dvorec a vy na něm máte předvádět ostré podání a bůhvíco, aby to dobře vypadalo. Tady bylo všechno super.“

USMĚVAVÝ ELEGÁN. Roger Federer při setkání s fanoušky na Staroměstském náměstí...
Roger Federer při setkání s fanoušky na Staroměstském náměstí v Praze.
Tomáš Berdych a Roger Federer při exhibičním pinkání na palubě lodi.
EXHIBIČNÍ PINKÁNÍ. Roger Federer (vpravo) a Tomáš Berdych při projížďce na...
PINKÁNÍ NA VLTAVĚ. Roger Federer (vpravo) a Tomáš Berdych při propagaci Laver...
SPOLEČNÉ SELFIE. Roger Federer (vpravo) a Tomáš Berdych při propagaci Laver...

Neobvyklou scénu sledovaly desítky kameramanů a fotografů přímo z paluby, nad níž kroužil dron, či z doprovodného člunu. Dívaly se stovky turistů z Karlova mostu, z něhož visela švýcarská vlajka.

Federer i Berdych mávali na křičící dav a odpálili směrem k němu několik míčů, překvapivých a cenných suvenýrů. „Máme jich víc? Tak je přineste,“ žádal Berdych.

Tenisty obvykle štve, když je zima a fouká. Třebaže se nepotvrdila neblahá předpověď a z oblohy nesměle zářilo slunce, teplota se jen o pár stupňů vyšplhala nad nulu. „Je fajn, že se můžeme hýbat, viď?“ ptal se Federer.

Působil však uvolněně a nadšeně. „Dělali jsme si s Tomášem legraci, že bychom podobné věci mohli provádět každý den, abychom přitáhli pozornost k tenisu a k Laver Cupu. Byla to pro mě unikátní zkušenost a výsada.“

Pětatřicetiletý fenomén mluvil zdvořile, jak se od něj dalo očekávat. Při srazu s příznivci, kterých se po poledni na Staroměstské náměstí seběhly asi tři tisíce, už měl na sobě tmavý oblek a do mikrofonu prohlásil: „Když jsem se mezi svými známými zmínil, že jedu do Prahy, povídali mi: Ty se máš!“

Podle pořadatelů si během celého pobytu udržel znamenitou náladu. Rozdal desítky rozhovorů, při každém se usmíval, šprýmoval, ale také se vážně zamýšlel nad vztahy mezi hráči v šatně.

Potvrdilo se, že Federera stále baví výsady i povinnosti tenisové ikony, jednoho z nejbohatších sportovců na světě a osmnáctinásobného grandslamového šampiona.

Byl ochotný a milý. Naučil se třeba pozvánku pro televizní diváky v češtině a bravurně ji odpřednášel do kamery. Když míjel Berdycha rozprávějícího s reportéry, rozpustile je nabádal: „Buďte hodní na svého českého hráče!“

Uvítal jedinečnou příležitost prohlédnout si apoštoly na orloji zezadu, z útrob Staroměstské radnice. Takřka z každého gesta bylo znát, jak se mu v Praze líbilo a jak mu záleží na úspěchu Laver Cupu.

Autor:


 

Nejčtenější

Byla to facka, bolí to. Trenér Kozák otevřeně popsal slovenský konec

Trenér slovenských fotbalistů Ján Kozák odpovídá reportérům před zápasem proti...

VIDEO Považoval je takřka za své děti. Když sedm jeho svěřenců během reprezentačního soustředění porušilo...

Prohra, která Štěpánka nemrzela. Kamarád mohl přiletět na rozlučku

Tenisté Leander Paes a Radek Štěpánek na Turnaji mistrů

VIDEO Telefon téměř neodložil z ruky. Radek Štěpánek ladil poslední detaily svého velkolepého loučení,...Plzeň podepsala střelce, který předčasně skončil v Dunajské Stredě

Nová posila Viktorie Plzně Erik Pačinda. Slovenský reprezentant přišel z...

Fotbalová Plzeň si s předstihem pořídila ofenzivního hráče pro lednový přestupní termín. Tříletý...

Slováci ponocovali. Trenér fotbalistů Kozák skončil kvůli večírku hráčů

Trenér Ján Kozák na střídačce slovenských fotbalistů.

VIDEO Trenér slovenských fotbalistů Ján Kozák po zápase s Českem rezignoval proto, že sedm hráčů z kádru...

Štěpánek se rozloučil s kariérou. Dorazili Jágr, Nedvěd, Čech i Agassi

LOUČENÍ. Tenista Radek Štěpánek děkuje vyprodané O2 areně, která viděla jeho...

VIDEO Po 22 letech mezi profesionály definitivně končí. Radek Štěpánek se velkolepě rozloučil s bohatou...

Další z rubriky

TURNAJ MISTRYŇ: Kvitová i Plíšková mezi osmičkou nejlepších tenistek

Česká tenistka Petra Kvitová se raduje, v utkání Turnaje mistryň jasně porazila...

Poprvé od roku 2015 se na finálovém podniku sezony představují dvě české tenistky. Pozvánku mezi...

Los Turnaje mistryň: Kvitová narazí na Plíškovou hned ve skupině

Petra Kvitova při slavnostním ceremoniálu a losování na Turnaji mistryň v...

VIDEO K souboji nejlepších českých tenistek na Turnaji mistryň dojde. V Singapuru jsou totiž společně v...

Trofeje, potítka i talismany. Aneb deset let české tenisové radosti

Radek Štěpánek (vlevo) a Tomáš Berdych při slavnostním otevření výstavy Deset...

Procházeli se kolem zdí s fotografiemi a znovu se jim vracely jedny z nejhezčích tenisových...Najdete na iDNES.cz