Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ÚNOR: Královnou na dlouhých tratích aneb Zlaté hody Martiny Sáblíkové

Martina Sáblíková poté, co se stala mistryní světa v závodě na 5000 metrů. | foto: AP

28 2015
Na bruslích je to možná její životní sezona. A na kole si plní sen, který jí dlouho připadal až příliš fantastický. Martina Sáblíková prožívá nádherný rok 2015. A v Heerenveenu, Mekce sportu na dlouhých nožích, se v únoru stává i královnou mistrovství světa na jednotlivých tratích.

Týden bojuje se zánětem průdušek, ještě den před šampionátem si připadá na ledu tak nejistá. V noci před úvodním závodem na 3000 metrů se probere o půl čtvrté. A těsně před startem se v šatně vůbec nedokáže soustředit. Dvě Rusky se hlasitě baví a neustále telefonují domů. Tohle že je klid, na který je v šatně zvyklá?

Vyjde ven a říká kouči Novákovi: „Já tam s nima nebudu. Nejradši bych je nakopala. Potřebuju zklidnit.“

A zklidní se dokonale.

Ročenka

V poslední rozjížďce souboje o medaile ze 3000 metrů stanou proti sobě domácí hvězda a obhájkyně titulu Ireen Wüstová a její největší vyzývatelka Martina Sáblíková. Dokonalé vyvrcholení. Přímý duel největších favoritek.

„Ty to můžeš vyhrát. Vím, co umíš, a pozoruju tady i Ireen,“ vyšle svěřenkyni na start Petr Novák.

Nizozemka hned po startu rozehraje taktické „šachy“. Před prvním střídáním stran zjevně zpomalí, vyvede tím Češku z rytmu. Po 600 metrech vede Wüstová o 1,09 vteřiny. Ovšem to přece vede vždycky.

Už nikdy pak její náskok není větší! Sáblíková ji neustále má na dohled. Kontroluje závod.

Polský sparingpartner české rychlobruslařky Druszkiewicz stojí u cíle, tělem imituje její rychlobruslařské pohyby. Týmové kolegyně Zdráhalová a Dřímalová křičí, seč mohou.

V předposledním kole Češka udeří. Na rovince si všimne: Ireen už jede s jednou rukou vedle těla, má toho dost. Nařídí si: Nakopnu to.

Zvonec vyšle dvě ženy lačné po zlatu do závěrečných 400 metrů. Dosud vedoucí čas Nizozemky Jolingové 4:05,51 se propadá ze zlatých pozic a 43letá veteránka Pechsteinová se vytrácí z těch medailových. Naopak Sáblíková vlétne do vše řešícího kola s náskokem jedné jediné setiny vteřiny!

Události února

  • Šárka Strachová získává bronz ze slalomu na mistrovství světa ve Vailu.
  • Těžký pád ve sjezdu do kombinace naopak ukončí medailové ambice Ondřeje Banka.
  • Na MS klasických lyžařů si Lukáš Bauer kilometrů.nečekaně dojíždí pro stříbro v maratonu na 50
  • Také Karolína Erbanová je na MS rychlobruslařů medailová. Bronz z trati 1000 metrů je její první dospělou světovou medailí.
  • Vítězi Australian Open se stali Novak Djokovič a Serena Williamsová; Tomáš Berdych vypadl v semifinále.
  • Tábor hostí mistrovství světa cyklokrosařů, Češi však zůstávají bez stupňů vítězů.
  • Závody Světového poháru biatlonistů v Novém Městě na Moravě sleduje během tří dnů rekordních 100 400 diváků.
  • Americký Super Bowl získávají New England Patriots.

A ten s každým dalším metrem narůstal.

Vyjedou z poslední zatáčky a ona uvidí, že Wüstová není vedle ní. Řekne si: I kdybych měla do cíle dojít, snad to už bude dobré.

A je to dobré. Finišuje za 4:02,17 coby suverénní vítězka s převahou 1,29 vteřiny. Pohlédne na tabuli, ujistila se a vymrští ruce nad hlavu.

Po třech letech čekání srazila Wüstovou z trůnu královny trojky a vzala si ho zpět. Nizozemka se mračí, když beze slova prochází tunelem od ledu. Zato Sáblíková s medailí na krku září:. „Každé zlato je tak cenné. Ale tohle, z trojky a po takovém souboji z Ireen, je pecka!“

O den později přichází na řadu trať, na které naopak Češka dominuje už od roku 2007. A 25letá Carlijn Achtereekteová, novicka na šampionátu, příjemně šokuje tisíce oranjes v hledišti haly Thialf - a zároveň vyděsí Sáblíkovou.

Nizozemská kometa poolympijské zimy si vylepšuje osobní rekord na 5000 metrů o sedm vteřin a v čase 6:54,49 se ujímá vedení. Připravující se Sáblíkové se při pohledu na její čas protočí panenky. Už zase je nervózní, dvakrát před startem jde za Novákem pro uklidnění. „Buď klidná, z času 4:02 na trojce zajedeš pětku pod 6:54. Jen si to srovnej v hlavě,“ říká jí.

Už dlouho nestála čelem k takové výzvě. Nastupuje na led k rozjížďce s Kanaďankou Blondinovou, záhy jí ujíždí, jenže deset z dvanácti kol ztrácí na mezičasech na Achtereekteovou, v půli závodu dokonce 2:39 vteřiny. „Pojď, pojď,“ burcuje ji kouč.

Už po třech kilometrech však Novák řve: „Jedem na první flek.“ Dodržuje strategii, že pokud zvládne neustále jezdit kola pod 33 vteřin, bude zlatá. Petr je klidný, tak budu i já, usmyslí si na trati.

V předposledním kole opět vše změní. Najednou vede o 58 setin. Cílem prolétne za 6:52,72 a její radost je bezbřehá. „Ty kráso, ta mi dala,“ složila nicméně poklonu Achtereekteové.

Fotogalerie

Posedmé v řadě je Martina Sáblíková světovou šampionkou na 5000 metrů, což nikdo před ní nedokázal.

V následujícím měsíci opět jednou dobývá trůn, který jí už kdysi patřil. V Calgary se stává mistryní světa ve víceboji. A Světový pohár na dlouhých tratích pozdvihne nad hlavu už podeváté v řadě, ani to nemá v historii obdoby.

V září si v americkém Richmondu plní další sen: kvalifikuje se do olympijské časovky cyklistů na hrách v Riu.

Martina Sáblíková, zimní i letní olympionička, bude už brzy platit.

Tím nejblyštivějším písmem bude v kariéře ženy ze Žďáru nad Sázavou zapsán rok 2015.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze