Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Divoká karta, pak triumf. Šampion Rieter Open využil černého dne soupeře

Jonathan Miridha ve finále Rieter Open | foto: Radek Kalhous, MAFRA

10 2017
Skvěle podával a málokdy chyboval. Švédský tenista Jonathan Mridha ovládl turnaj Rieter Open v Ústí nad Orlicí díky jasnému finálovému triumfu 6:3, 6:4 nad nasazenou jedničkou Markem Jaloviecem. Na kurtech v Lukách přitom Mridha startoval na divokou kartu pořadatele.

Navázal tam, kde končil páteční semifinále proti Vítu Kopřivovi. Také Marka Jaloviece, favorita celého Rieter Open, Jonathan Mridha v sobotu svojí přesnou hrou postavenou na výtečném prvním podání totálně rozhodil; na rozdíl od duelu s Kopřivou se mu to tentokrát dařilo už od prvního setu.

„Zásadní moment byl, když jsem Jaloviece poprvé brejknul. Jemu se to nepovedlo ani jednou za celý zápas. Pak už jsem jen dobře servíroval a dokráčel k výhře v první sadě,“ líčil 22letý stockholmský rodák. „Druhá byla dost podobná. Zase jsem mu sebral podání a hrálo se podle mých not,“ doplnil.

Mridha si tak připsal vůbec první vítězství na turnajích kategorie ITF Futures a s ním i odměnu 2 160 dolarů (cca 50 tisíc korun).

„Předtím jsem byl ve dvou semifinále, pak jednou ve finále a teď jsem konečně vyhrál,“ radoval se.

Poražený Jaloviec byl pochopitelně dost zklamaný.

„Soupeř byl lepší od základní čáry, nedokázal jsem si s tím poradit. Chtěl jsem něco změnit, ale prostě jsem měl černý den. Je to škoda,“ mrzelo 23letého borce z Ostravy. Čtyři sta míst, která měl Jaloviec v žebříčku ATP na Mridhu k dobru (280., resp. 687. příčka), nehrálo pražádnou roli. Atleticky stavěný Švéd vstoupil do souboje suverénním gamem a od něj se odvíjelo vše ostatní.

„To je strašné. Co to se mnou je?“ ptal se Jaloviec sám sebe už ve čtvrté hře. Přesto srovnal na 2:2, ale to bylo v úvodní sadě naposledy. Obrázek byl stále tentýž. Zatímco Mridha přesvědčivě proměňoval svoje podání, Jaloviec se při něm trápil, často musel sáhnout ke druhému a gamy většinou ústily ve shodu. Při delších výměnách se dostával do defenzivy, páchal mnohem víc nevynucených chyb, a tak nebylo divu, že už v prvním setu naštvaně praštil raketou o antuku.

„Soupeř zkraje udělal pár minel, což mi umožnilo dostat se do utkání snáz, protože Kopřiva v semifinále v prvním setu nezkazil jediný úder,“ srovnával Mridha.

Ve druhém to z Jaloviecova pohledu nebylo o nic lepší, jeho psychika navíc dostávala zabrat i vinou „prasat“ od Mridhy. Po jednom z nich míček nasupeně zastřelil až někam k nedalekému Sport Hotelu Tichá Orlice a byl rozhodčím napomínán. Mridha si dál hrál strojově to svoje; Jaloviece prohazoval podél lajny, vybíhal jeho kraťasy a křížem mu je vracel... Vedl 3:1, pak 4:2 a 5:3 a mač v pohodě doservíroval.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze