Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Řezáčův sen: vyhrát Vasův běh a jet na olympiádu

2 2003
Harrachov - Odvážné plány spřádá ve své mysli běžec na lyžích Stanislav Řezáč. Novopečený otec syna Tomáše patří ke špičce mezi dálkovými běžci, a odtud se odvíjejí jeho sny. V nadcházející sezoně by chtěl kralovat FIS Marathon Cupu, jednou vypálit rybník Seveřanům a vyhrát Vasův běh a za tři roky třeba bojovat o medaili na olympijských hrách v Turíně.

Běžec Ski klubu Areco Hradec Králové skončil v uplynulé sezoně mezi 'laufaři' v hodnocení celé série druhý, což byl jeho nejlepší výsledek. Stříbrný doběhl na Jizerské padesátce, v Marcialonze, König Ludwig Laufu a Tartu maratonu.

Jako první Čech vystoupil na stupně vítězů ve slavném Vasově běhu, po devadesáti kilometrech klasicky byl v cíli třetí o pouhé dvě vteřiny za vítězem.

Před nadcházející sezonou míří ještě výše. Má chuť ve třiceti letech stále zlepšovat svoji výkonnost a přesně ví, co chce. "Vyhrát celkově dálkové běhy a Vasův běh, to by bylo super. Tím bych si splnil všechna laufařská přání," vypadlo z něj.

"Pak bych se mohl pokusit zúčastnit olympiády a bojovat třeba o medaile na
klasické třicítce s hromadným startem," zasnil se Řezáč.  Všechno si dělá sám. Má sice sponzora, ale lyžařský svaz ho pod svá křídla prozatím nezahrnul.

"Pro mě domácí svaz nedělá skoro nic. A pomoc bych potřeboval, aby to bylo ještě lepší," posteskl si Řezáč.

"Aby to šlo o něco nahoru, potřebuji sehnat koruny a schopnýho chlapa, který by mi pomohl s tréninkem a organizací," vyřkl své požadavky. Seveřani nebo Italové přitom mají pro dálkové běhy široké speciální realizační týmy.

V pondělí si lyžař sedl s manažerem běžeckého úseku Čestmírem Skrbkem a nastínil mu svoji vizi. "Mělo to hlavu a patu, ale bude muset skloubit laufařský a klasický svěťák. Musí se domluvit s trenérem a předložit plán. Ne výkřik do tmy, ale alespoň s výhledem do olympiády," pronesl Skrbek.

Svaz prý zahrne Řezáče do svých sponzorských aktivit a pokusí se mu sehnat partnera.  Dveře jsou podle Skrbka otevřené, ale Řezáč nemůže dostat
výjimku. Pokud chce na olympiádu, musí jezdit kontrolní závody, získat FIS body pro klasický Světový pohár a výkonnostně přesvědčit.

"Nikdo se ho nezříká, podmínky jsou stejné pro každého," uvedl Skrbek.  V létě Řezáč trénoval především na hřebenech v Jizerských horách. "Objevoval jsem nové cesty," řekl běžec z Jablonce nad Nisou.

Jel na kole Jizerskou stovku, stal se mistrem Evropy na kolečkových lyžích. Měl i brigádu na chatě, kterou vlastní se svým sponzorem, a tak truhlařil, štukoval a maloval.

"Dávali jsme to do kupy, aby tam mohli v zimě být lyžaři," vysvětlil.  Na dachsteinském ledovci už vyjel i na běžkách. Dva dny měl štěstí a klouzal se po čerstvém prašanu.

"Měl jsem radost," usmál se při vzpomínce na nadýchanou sněhovou pokrývku. Ve stopě jezdil se svým sokem Ollem Raulem z Estonska a na video se natočil s jeho krajanem Andrusem Veerpalem. "Probrali jsme klasickou techniku. Já viděl moje chyby a jak jezdí on. Bylo to poučný," řekl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze