Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řezáče před Vasovým během pokousal pes

1 2006
Praha - Stanislava Řezáče čeká o víkendu vrchol sezony. Jako součást seriálu Světového poháru se ve švédské Moře v neděli uskuteční slavný Vasův běh na 90 km klasicky. Příprava českého dálkového běžce na lyžích byla pestrá. "Třeba v úterý na tréninku mě pokousal pes," říká loňský vítěz seriálu FIS Marathon Cupu.

Poprvé po sedmi letech navíc závodník týmu Areco SKI odletí ve čtvrtek z Prahy jako člen českého reprezentačního týmu.

Společnost mu na severu Evropy budou dělat trenér mužského týmu Miroslav Petrásek, jeho bratr a bývalý závodník Martin a servisman Jan Pešina.

"Na nominaci jsme se domluvili už v lednu," říká Stanislav Řezáč.

Po triumfu v Tartu maratonu na 63 km klasicky v Estonsku si chtěl otestovat formu uplynulý víkend v dálkovém běhu ve finském Lahti.

V běhu s názvem Finlandia jej organizátoři zařadili až do třetí řady startujících a krátce poté, co dojel vedoucí skupinu - Estonce Veerpalua a Maeho a Rusa Ivanova - se na trati začal trápit. "Neudržel jsem s nimi krok a na patnáctém kilometru jsem radši odstoupil. Byl jsem trochu unavený a nechtěl riskovat."

Pes na tréninku

Hlavním důvodem šetření sil byl právě Vasův běh, závod na 90 kilometrů. "Závodník před ním musí být pořádně odpočatý," vysvětluje Stanislav Řezáč. V přípravě se zaměřil na trénink soupaží. "Je zapotřebí hodně posilovat vršek, posledních dvacet kilometrů se už nohama moc nejede, je to jen o soupaži."

O svojí formě před startem závodu Stanislav Řezáč nemluví rád. "Nemám ji úplně stabilní. Jeden víkend je dobrý, druhý špatný. Naposledy to bylo špatný, tak uvidíme," říká.

Před odjezdem musel řešit nezvyklou situaci. Na tréninku jej pokousal cizí pes. "Zboku do stehna, není to nic vážného. Jen jsem to nečekal. Ale prý je očkovaný," zůstává český laufař v klidu.

Loni skončil v nejstarším dálkovém běhu světa po pádu třináctý. "Až do osmaosmdesátého kilometru to přitom byl skvělý závod," vzpomíná. Dva kilometry před cílem jel na průběžné druhé pozici, ale po kolizi upadl. "Zlomil jsem hůlku a přeze mně navíc spadlo asi deset lidí. Ta ztráta už se nedala dohnat."

V letošním závodě si bude dávat na kolize větší pozor. Zároveň však musí sledovat soupeře. Ve startovním poli se kromě jeho tradičních rivalů z dálkových běhů - Olle Raula, Jörgena Auklanda nebo Marka Cattanea - objeví několik skvělých běžců-klasiků, kteří budou bojovat o body do Světového poháru. "Výrazně tím stoupne prestiž závodu," je přesvědčen český laufař.

Bedna na "Vasáku" je vynikající

Startovní listina zatím ještě známá není, český běžec však očekává na startu zejména výborné klasiky: olympijské vítěze, Rusa Jevgenije Dementěva a Estonce Andruse Veerpalu, Rakušana Michaila Botvinova a silné výpravy Norska, Švédska a Německa.

"V elitní vlně nás nebude sto padesát, ale třeba dvě stě," počítá Řezáč.  Dálkoví běžci se připravují i na odlišnou taktiku běžců ze seriálu Světového poháru.

"Hrozí, že se pojede rychlejším tempem, pole se roztrhá a utvoří se malé skupinky," předpokládá Stanislav Řezáč. "Jenže je poměrně riskantní jet ve skupině hned od začátku, střídat se a hazardovat se silama."

Ve dvaatřiceti letech si však na trháky soupeřů bude dávat mimořádný pozor - ke svým úspěchům touží Stanislav Řezáč přidat také triumf z prestižního závodu, který žádný Čech dosud nevyhrál.

"Samotná "bedna" na "Vasáku" je vynikající, navíc v takové konkurenci," přiznává. Umístění v elitní desítce pro něj bude úspěchem. "Vždyť jde o body do Světového poháru."

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze