Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řezáče opět nenaláká ani oblíbená trať

21 2006
Hradec Králové - Jeho jméno se v reprezentaci neobjevilo a přestože sezona o víkendu teprve začala, Stanislav Řezáč tuší, že se ani celou zimu neobjeví. Přesto, že o tom běžec na lyžích ještě v létě vážně uvažoval. Lákalo ho mistrovství světa v klasickém lyžování, v jehož programu je závod na 50 kilometrů klasicky s hromadným startem.

Řezáčova nejoblíbenější disciplína v programu mistrovství světa či olympijských her. Na dlouhých tratích, které se běhají klasickou technikou, je totiž Řezáč schopen s nejlepšími světovými borci nejen rovnocenně závodit, ale také je porážet.

"S největší pravděpodobností se reprezentaci neobjevím a tudíž nepoběžím ani na mistrovství světa," říká třiatřicetiletý lyžař, který už osmou sezonu zasvětí dálkovým běhům.

O reprezentaci a případné účasti na mistrovství světa či olympijských hrách jste uvažoval již v minulé sezoně. Stejně jako tehdy k tomu asi nedojde letos. Proč?
Je pravda, že jsme o tom dokonce v létě jednali i se svazem, ale přece jen dělám hlavně dálkové běhy a u toho chci zůstat. Kdybych se chtěl dostat na mistrovství světa, stálo by mě to hodně času a nemohl bych se věnovat dálkovým běhům.

O víkendu začal ve Švédsku Světový pohár. Vy v reprezentaci chybíte. Ani jste se nepokoušel si místo v týmu zajistit?
Nebyl jsem do družstva zařazen a se mnou se ani nepočítalo. Na soustředění v Muoniu jsem byl, ale nejel jsem žádný nominační závod a tudíž jsem nemohl být do týmu na první závody Světového poháru nominován. Bylo časově velmi náročné si v něm místo zajistit i dál. Bralo by to čas na dálkové běhy, kterých je v sezoně také dost.

Přípravu na šampionát jste tedy vzdal?
Dělám dálkové běhy a ty lyžařský svaz nepodporuje, přípravu a vše ostatní si hradím sám se svými sponzory. Nebýt třeba Staveb silnic a železnic, měl bych starosti s dopravou, od nich mám na celou sezonu auto. Nemám ani finanční podmínky na to, abych se na šampionát připravil a termín se kryje s Vasovým během.

Je nějaká šance, že byste se přesto na mistrovství světa objevil?
Trochu jsme o tom mluvili, vyšlo z toho, že šance na Sapporo by byla, kdybych dobře zajel Jizerskou padesátku, což je totožná trať, která se jede v Japonsku. Dobře by asi bylo do třetího místa.

Účast na mistrovství světa, vrcholné lyžařské akci, vás neláká?
V tuto chvíli nemám příliš šanci se o účast na šampionátu prát a ani mě to příliš nemotivuje. Světový pohár v dálkových bězích je velmi dobře obsazován, utkávám se tam s lyžařskými hvězdami. A díky dobrým finančním odměnám je pro nejlepší velmi zajímavé tam startovat. Třeba Jizerská padesátka se pro následující ročník vylepšila. Na těchto závodech je větší konkurence než v podnicích Světového poháru na dlouhých tratích. Připomíná mi to cyklistiku, kde je také několik předních světových závodů a mistrovství světa je až za tím.

Jaké priority si dáváte před touto sezonou?
Chci se prosadit ve Světovém poháru v maratonech. Jde letos o osm závodů, z toho pět klasickou technikou. Loni jsem byl osmý, a to jsem některé vynechal, letos chci být do třetího místa. Na to je ale třeba objet všechny závody, a to už by byl při snaze dostat se do Japonska na mistrovství světa další problém.

Rozložení technik v těchto závodech vám asi vyhovuje, máte raději klasiku.  Bez bruslení to ale asi také nepůjde.
Letos jsem se na bruslení v přípravě dost zaměřil a snad jsem se zlepšil. Alespoň léto to ukazovalo, zlepšil jsem si třeba časy výjezdů, na kterých trénuji.

V posledních letech jste jezdil na přelomu roku závodit do Číny. Jak to bude letos?
Asi ji vynechám. Hlavně kvůli Jizerské padesátce.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze