Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Revoluční technologie florbalového míčku. Je jak puk, říká český kapitán

Čeští florbalisté si s novým míčkem rozumějí. Na šampionátu jím nastříleli ve skupině 45 gólů. Na snímku v modrém Milan Tomašík | foto: ČFbU

10 2010
Helsinky (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Obyčejný míček? Ale už dávno ne. Pryč jsou časy, kdy balonek pro florbal byl stejný jeden jako druhý. Dnes už podobně jako například ve fotbale i ten florbalový prochází vývojem pod přísným vědeckým dohledem. Mění se jeho barva, dynamicky vylepšuje své vlastnosti.

Je to pochopitelné. Florbal se už nehraje pouze na amatérské úrovni a žádá si nejkvalitnější vybavení.

Míček pro helsinské mistrovství světa nejenže změnil barvu (vanilkovou z minulého MS v Česku vyměnil za světle modrou) ale výrazně i vlastnosti. Nová technologie Precision způsobila, že je tvrdší, stabilnější a rána s ním víc bolí.

"Ty balony jsou nepříjemné," říká český brankář Tomáš Kafka. "Jsou tvrdé a zejména při tréninku, kdy je studený povrch, to dost bolí. Bez rukavic se skoro nedají chytat, dost to štípe," dodává.

Nepříjemná mu je i barva. "Zvenčí jsou světle modré, vnitřek je tmavý. Hráčům v poli je to asi fuk, ale já je hůř vidím. Osobně se mi líbil víc ten žlutý před dvěma lety na mistrovství v Česku."

Výrobce si na jeho vzniku dal hodně záležet. Cílem bylo, aby vystřelená rána byla ještě plynulejší a neměnila směr. Povrch se více přiblížil míčku golfovému, šestnáct jemných drážek má zajistit nižší tření vzduchu a lepší pohyb po ploše.

Míček, kterým se hraje flobalové mistrovství světa v Helsinkách

Míček, kterým se hraje flobalové mistrovství světa v Helsinkách

"Nemůžu si ho vynachválit, je určitě lepší. Lépe nese střelu," libuje si český obránce Štěpán Slaný. Nevidí ani problém v barvě. "Možná se trošku ztrácí gólmanům, ale mně nevadí. Na soustředění jsme si ho chválili."

Rychlosti pomáhá i povrch v Hartwall Areně. "Je to tu docela tvrdé. Povrch sám o sobě je rychlý. Klouže a nedrhne. Díky tomu jsou střely pružnější a míček lítá rychleji. To je pro hru jedině dobře."

Mezi hráčce s nejtvrdší střelou v českém týmu patří obránci Tomáš Chrápek a Jan Jelínek. Světový rekord je těsně nad 200 kilometrů v hodině. "Mně to občas taky sedne, ale ve hře moc ne. Snad jen, když obětuji hokejku, tak to letí," usmívá se Slaný.

Nový míček ocenil i český kapitán Milan Fridrich. "Je to už skoro jako puk. Dá se nahazovat o mantinely a střela neztrácí brzo rychlost," říká český kapitán.

Mezinárodní florbalová federace si novinku chválí. "Máme hodně pozitivních ohlasů nejen od hráčů, ale i od trenérů a televize. A nový rozměr mu dodává i barva," řekl generální sekretář federace John Lijelund.Najdete na iDNES.czmobilní verze