Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obří cykloparkoviště, žluté stromy. Tady startuje Tour de France

4 2015
Utrecht (Od našeho zpravodaje) - Narodili se tu fotbalista Van Basten nebo papež Hadrián VI., který neměl rád lidové zábavy. Teď by asi koukal, jaký „cirkus“ do jeho Utrechtu zavítal. Celé město je natěšené na start 102. ročníku Tour de France.

Nejslavnější cyklistický závod světa do Utrechtu, čtvrtého největšího nizozemského města, zavítá poprvé. A v každé ulici, na každém kroku je znát, jak se místní těší. Plno z nich se obléklo do žluté barvy, žlutá výzdoba je k vidění na domech, a žlutý papír dokonce obepíná i kmeny stromů nedaleko cílové brány.

Vítej, Tour de France!

Lepší hostitel úvodní etapy, kterou bude dnešní časovka, by se hledal těžko. Utrecht je pravé cyklistické město se vším, co k tomu patří.

Parkoviště pro tisíce kol

Cyklostezky jsou plné nadšenců v dresech na drahých strojích, ale i babiček na starobylých kolech s pružinami pod sedlem. „Teď, díky Tour, všichni vidí, jak cyklistikou žijeme,“ líčí nadšeně Demis, blonďatý kluk na silničním kole, který v Utrechtu žije od narození. „Když si lidé přivezou nebo půjčí kolo, mohou si ozkoušet, jak snadné je projet se na něm po městě.“

Cyklistů je tu opravdu plno, snad víc než chodců. Vypadá to, jako by všichni lidé ve městě vytáhli kola z garáží proto, aby dokázali, že Tour je na správném místě. Ale není to tak docela pravda. „Kdepak, tohle je tu naprosto normální. Na kole u nás jezdí každý a takhle to tu vypadá běžně, nejen teď,“ ujišťuje Demis.

Také proto v Utrechtu už v roce 2010 finišovala druhá etapa Gira d’Italia. A také proto tu nedávno otevřeli největší „cykloparkoviště“ světa. Do obrovské garáže se vejde 12 500 kol!

„Je skutečně gigantické. Určitě se tam jeďte podívat,“ přesvědčuje Arjen, další cyklistický fanoušek, který má na sobě modré triko s nápisem Utrecht 2015 a logem kola, tak jako řada dalších.

Lodí na prezentaci

Rovněž on patřil mezi ty, kteří se přišli ve čtvrtek podívat na prezentaci týmů do Lepelenburského parku. Dorazilo víc než 10 tisíc diváků, obsadili břehy kanálu a sledovali, jak se závodníci od železničního muzea přemísťovali k pódiu tradičním nizozemským způsobem: lodí.

„Bylo to fajn. Spousta lidí, skvělá atmosféra. Určitě lepší zážitek než před dvěma lety na Vueltě, kdy jsme z lodi startovali týmovou časovku. To se mi udělalo trochu zle,“ vzpomíná se smíchem Leopold König, jeden ze čtyř Čechů, kteří dnes do Tour vyjedou. Tolik jich ještě na startu nikdy nebylo.

Kromě Königa, který loni zazářil sedmým místem v celkovém pořadí, udělal si jméno a z malé německé stáje NetApp povyskočil do hvězdného týmu Sky, budou na startu také Roman Kreuziger a Jan Bárta, poprvé si Tour vyzkouší cyklokrosový šampion Zdeněk Štybar.

„Je dobře, že je nás tu tolik. Pro nás i pro české fanoušky,“ těší Leopolda Königa. „Dokazuje to, jak je česká cyklistika na vzestupu. Zvlášť když všichni čtyři jsme pro své týmy hodně důležití.“

Je to tak, Češi rozhodně nebudou tvořit jen komparz.

König sice tentokrát není lídrem, ale má za úkol být v horách k ruce Chrisi Froomovi, možná největšímu favoritovi.

Kreuziger, který se na Tour vrací po roční odmlce, zase bude důležitým pomocníkem Froomova velkého soka Alberta Contadora.

Nováček Štybar zkusí zaútočit na vítězství v některé z etap.

A Bártův den může přijít třeba už v dnešní časovce, na kterou je specialistou.

Krátkou, ale technicky náročnou trať, která povede centrem města a zavede cyklisty i na most přes jeden z kanálů, už včera obsypali fanoušci. Fotili se u startu i cíle, někteří ladili hlasivky na dnešek.

„Cyklistika je tady opravdu sledovaná,“ pochvaluje si König. „Na startu Tour bude, tuším, dvacet nizozemských cyklistů, bude to pro zdejší fanoušky svátek.“

Dorazí až 800 tisíc turistů

Místní jeho slova jen potvrzují. „Pamatuju si, když jsme tu měli Giro. Bylo to fajn, ale Tour je něco jiného. Největší cyklistická akce světa,“ rozplývá se Arjen. „Pro nás jde o obrovskou událost. Nejen sportovní, ale i kulturní. Pomůže nám, aby se o Utrechtu víc vědělo.“

O tom není pochyb, vždyť do města by podle některých prognóz kvůli startu Tour mělo dorazit na víkend až 800 tisíc turistů! Počet „obyvatel“ tak na chvíli vystoupá mnohem výš než na současných 328 tisíc. „To bude rekord, tolik lidí tu asi nikdy nebylo. Ale zvládneme to,“ nepochybuje Arjen.

Obrovský nával diváků s sebou nese také problémy. Hlavně pro ty, kteří bydlí v oblasti startu a cíle časovky. „Teď to mají trochu těžké, protože se prakticky nemohou dostat domů autem,“ uvědomuje si Demis. „Ale to je v pohodě, většině z nich to ani nevadí. Jsou rádi, že tu mají Tour, vždyť už se to nikdy nemusí opakovat. Nikdo neprotestuje, jeden víkend se dá zvládnout.“

Jistě. Zvlášť když se Utrecht během tohoto víkendu stane hlavním městem cyklistického světa.

Start velké show je tady.

Podívejte se, jak Chris Froome s týmem Sky ladil formu den před Tour:Najdete na iDNES.czmobilní verze