Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Závoď, padej, piluj. Jak Březina vyrazil po správné cestě z území nikoho

Michal Březina v krátkém programu na mistrovství Evropy v Bratislavě. | foto: Reuters

28 2016
Bratislava (Od našeho zpravodaje) - Kdysi platil za velký teenagerský talent světového krasobruslení. Nyní je Michal Březina pětadvacetiletým mužem. Mezitím byl světoběžníkem i experimentátorem, ale také se trápil. V Bratislavě se chce radovat.

Zase bojuje o medaili. Je zpět. Na evropském šampionátu v hale legendárního Ondreje Nepely drží po krátkém programu třetí příčku.

I s pádem po čtverném salchowu.

Nepadl však po něm proto, že by mu nešel. Naopak. Spíš proto, že mu až příliš dobře šel.

Vždyť při posledním tréninku i na rozjížďce byl čtverák stoprocentní.

„Asi se mi to pak při závodě vymstilo,“ přemítá Březina. „Až moc jsem si na něj věřil. Šel jsem do něj s tím, že ho skočím, a povolil jsem. Před dopadem se mi rozjely nohy. Chtěl jsem vyjet dřív, než byl skok hotový.“

Michal Březina padá v krátkém programu na mistrovství Evropy v Bratislavě.

Michal Březina padá po čtverném salchowu.

Zato kroky i piruety měl na čtvrtém, tedy nejvyšším možném „levelu“. Trojitá kombinace flipu a toeloopu byla tak moc vydařená. A trojitý axel... ten byl jako vzpomínky na minulost. Rozhodčí mu za něj přidělovali bonifikace plus 2 či plus 3 body.

Vzpomínáte? Má nejkrásnější axel na světě, tvrdili experti, když Březina roku 2010 vtrhl mezi elitu světového krasobruslení. „Úžasný skokan,“ velebila ho při olympiádě ve Vancouveru i komentátorka kanadské společnosti TSN a věštila mu velkou kariéru.

V té samé sezoně už mladík Březina dobruslil na mistrovství světa v Turíně senzačně čtvrtý, jen pět bodů od bronzu - a jásal.

Čtvrtý nebo pátý skončil v následujících letech ještě mnohokrát, na světě i na Evropě, a to už jásal méně. Jen evropským bronzem z roku 2013 jako by tuto sudbu zlomil. Byť jen nakratičko.

S MEDAILEMI. Tři nejlepší z evropského šampionátu v Záhřebu. Zleva druhý

Zatím jediná evropská medaile. Tak se radoval v roce 2013 v Záhřebu. Zleva tehdy druhý Florent Amadio, vítěz Javier Fernández a třetí Michal Březina. Všichni závodí i nyní v Bratislavě, Amodio se tu loučí s kariérou.

Z teenagera se stal mezitím 25letý muž. V Bratislavě je nyní Březina čtvrtým nejstarším z 35 závodníků ve své kategorii.

Loni se ke konci sezony trápil. Na mistrovství světa skončil až patnáctý.

Na podzim pak byl při sérii Grand Prix dalece vzdálen postupu do finále.

Potřeboval nový impulz.

„Když už vypadneš ze škatulky mladých talentů a nevyskočíš hned mezi medailisty, ani u rozhodčích pak není trend přidávat ti body za předvedení,“ povídá někdejší parťák Tomáš Verner. „Najednou se ocitneš v území nikoho a stojí mnohem víc sil, abys rozhodčím dokázal, že patříš tam nahoru a že kráčíš po správné cestě.“

Březina je světoběžníkem. Z Brna kdysi přesídlil do střediska v Oberstdorfu a odtud v roce 2012 do New Jersey ke kouči Petrenkovi, olympijskému šampionovi. Po dvou letech však zamířil ze zámoří zpátky do Německa. Stejně jako před ním Verner. Stejně jako po pouhém roce, stráveném za oceánem, Italka Kostnerová.

„Michal v Americe malinko tápal, jejich styl tréninku mu úplně nesedl,“ soudí Verner. „Nebyl to asi až takový dril, na jaký býval zvyklý z Oberstdorfu od pana Fajfra.“

Rudolf Březina, bruslařův otec, připouští: „V Americe se trénuje spíše ve stylu: Tak ukaž, co dovedeš. Občas to tam bylo pro Michala komplikované. Třeba zdravotní potíže jsme řešili na dálku po telefonu.“

Bylo to zároveň také drahé.

Před hrami v Soči vypomohly s náklady Český krasobruslařský svaz i olympijský výbor.

Potom už bylo zapotřebí šetřit.

V letošní sezoně mu kouč Fajfr k tréninkovému zápřahu přidal i ten závodní. Březina neobjížděl jen závody Grand Prix, ale i další menší podniky. Sedm jich celkem bylo!

Závodil, skákal, padal, zvedal se, zase padal, zase závodil, piloval své jízdy. „Je masochistou. Snad nikdo jiný nemá tolik závodů,“ napsali o něm v Kanadě.

Michal Březina na Kanadské brusli

Jeden z mnoha závodů zimy. Březina na Kanadské brusli

Ano, bylo to únavné. Jenže tak to Fajfr chtěl. Jen ať si obě své nové jízdy pořádně zažije! Účel světil prostředky.

„Někteří lidé byli docela šokovaní, když zjistili, kolik závodů jedu,“ přiznává Březina. „Tělo dostalo zabrat, ale myslím, že mi to pomohlo.“

Před Vánoci dokonce na týden onemocněl, musel vysadit. Mysl však byla připravená na šampionát.

Ve středu po poledni nejprve doprovodil k ledu sestru Elišku a před krátkým programem žen jí radil: „Užij si to a moc na ledu nepřemýšlej.“

Když Eliška dobruslila (trochu přemýšlela, občas škobrtala a skončila sedmnáctá), šel si sám naposledy zatrénovat. „Je štíhlý, rychlý, na ledu mu to klouže,“ ocenil Verner. Pokusy o čtverného salchowa se povedly.

Podzimní dril nesl plody, když před 22. hodinou vjel na led. Tolik českých vlajek a nadšený řev ho tu vítaly.

„Vlezl jsem na led a bylo mi úplně všechno jedno. Prostě jsem jel,“ pronesl muž, kterému v nedávné minulosti vyčítali, že při závodě až příliš uvažuje.

Hudbu v rytmu swingu a jazzu mu vymyslela přítelkyně. Loni bruslil na soundtrack ze Hry o trůny. „Ať je to tentokrát živé,“ žádal Fajfr. Choreografii stvořil Jeff Buttle, bývalý mistr světa. „A ten program se mu strašně povedl,“ říká Březina.

Přesvědčil jím i rozhodčí.

Dobruslil, ruce v kapsách svého kostýmu. Pád po salchowu ho štval. Ale ze všeho dalšího měl radost.

Michal Březina po krátkém programu na mistrovství Evropy v Bratislavě.

Hudba dohrála, tribuny tleskají. Po krátkém programu v Bratislavě.

Divákům vykroužil rukama srdce díků, zatleskal jim. Připadal si v metropoli Slovenska jako doma. Rozhodčí mu přiřkli 84,30 bodu. Vylepšil si své maximum z této sezony.

Španěl Javier Fernandéz předvedl ve svém krátkém programu dva čtverné skoky, získá na mistrovství Evropy rekordních 104 bodů a Březina v útrobách haly uznale pokýval hlavou: „Se dvěma čtverákama ty body rychle naskakují.“

Ale kromě Fernandéze, závodícího ve své vlastní lize, je už jen Rus Kovtun lepší než český mistr.

Do čtvrtečního finále půjde Březina ze třetího místa. Nečeká ho před volnou jízdou den volna jako na jiných šampionátech. A je za to rád. „Vždycky, když zajedu krátký program dobře, napumpuje mě to a já to pak ze sebe potřebuju dostat. Kdybychom měli den volna, ten adrenalin bych v sobě tolik neudržel.“

Před středeční půlnocí si při losování volné jízdy vytahuje pozici číslo 24.

„Poslední. Zase jednou pojedu úplně poslední,“ reaguje.

Jeho programem vyvrcholí závěrečná, nejsilnější rozjížďka i celý závod.

Od roku 2010 neskončil na mistrovství Evropy hůř než pátý. Letos má z účastníků šampionátu šestý nejvyšší bodový zisk. „Což se ale může při závodu snadno převrátit,“ ujišťuje Verner.

Cíl je jednoznačný. Medaile.

Před šampionátem Březina hovořil o tom, že by se mohl ve finálovém programu pokusit dokonce i o tři čtverné skoky.

Teď s úsměvem říká: „Myslím, že dva čtveráky budou na medaili stačit.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze