Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústecký kouč Dvořák: Takovou sezonu už ne! Jsem z ní šedivý

René Dvořák | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

13 2014
Ústecký volejbal je zachráněn, neslavte! Není totiž co. Způsob, jakým k udržení extraligy došel, totiž rozhodně není k vychloubání. Stačily mu na to pouhé čtyři výhry za sezonu.

"Po letošní sezoně budu šedivej jako prase. Nejsem zvyklý, že se prohrávají situace, které se z 95 procent skládají na zem," mračil se ústecký kouč René Dvořák i přes už jistou záchranu.

"To je jediné plus, ale jinak je celá sezona minus. Hráči nikam nepopolezli," štve trenéra. "I když už hrajeme o nic, nejsme schopni se uvolnit. I na tréninku jsou problémy. Hráčům je jedno, když v něm udělají chybu, ale pak se jim to vrátí v zápase. Neuvědomí si, že to jsou automatismy, které když udělají třikrát za sebou, zůstane jim to v hlavě. A tělo to pak tak dělá. Špatná tréninková morálka a nesoustředěnost u některých hráčů jsou," vyčítá Dvořák, jenž tým převzal loni.

Teď se řeší i jeho budoucnost v klubu. "Jsem z toho psychicky unavený strašně moc, nevím, co bude. Řeknu jen jednu věc, nechtěl bych už absolvovat sezonu jako letos. S absolutně mladým nezkušeným kádrem, který dělá takové věci, to mě strašně ubíjí," přiznává. "Jistě, je to práce a člověk si nemůže vybírat, ale kádr potřebuje nějakou změnu. Staršího hráče, který má něco za sebou, nedělá ty chyby. A takový tady prostě není."

I šéf Miroslav Přikryl si je toho vědom. "Potřebujeme výrazné změny, ale slíbit fanouškům nějaké zářné zítřky, to si netroufám. Posun někam k medailím bez podpory ze soukromé sféry, to snad ani nejde. Dobré odchovance už jsme rozprodali, takže teď musíme kádr tvořit znovu. Ale bez generálního partnera se nedostaneme dál," opakuje už roky Přikryl.

Aspoň jedno slíbit může, extraliga v Ústí by neměla být v ohrožení, jak tomu bylo v minulých letech. "Finančně na tom nejsme katastrofálně, některé závazky jsme dokázali pokrýt. Nejsme zadlužení tak, že bychom byli v nějakém minusu. Že by extraliga zmizela kvůli financím, to teď nehrozí," ujistil Přikryl.

Pád ale může hrozit, pokud se nezvedne výkonnost. "Bude důležité, jak se nám podaří poskládat tým. Jsem optimista, věřím, že se vhodně doplní, a příští rok budeme v pohodě extraligu hrát." Asi u toho už nebude veterán Milan Bican, jako s hráčem s ním už v Ústí nepočítají. "Prostor mu tady zůstane v pozici trenéra mládeže, je otázka, jestli na profi úrovni. Odsloužil si v Ústí svoje, dal volejbalu maximum, a volejbal mu má co vracet. Ale v extralize už by nám ani na postu druhého nahrávače asi nepomohl."

Tím zkušeným hráčem, jehož Ústí potřebuje, nebude ani René Dvořák. Pokud v Ústí zůstane, pak jedině v roli kouče, byť letos v těžkých chvílích párkrát naskočil do hry. "Zkušenostmi snad můžu pomoct někde vzadu chytit jeden dva balony, v útoku už vůbec nemám co dělat. Nemůžu trénovat z lavičky a na hřišti zároveň. Mladí jsou od toho, aby tu hráli, ne padesátiletí chlapi."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze