Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rekordní návštěvnost na házené - 44 189 diváků. Němci to chtějí znovu

SVĚTOVÝ HÁZENKÁŘSKÝ REKORD. Na bundesligový duel Rhein-Neckar Löwen vs. Hamburk přišlo 44 189 diváků. | foto: rhein-neckar-loewen.de

9 2014
Nejdřív velký turnaj mládežnických týmů, pak zápas osobností a nakonec bundesligový duel jako vrchol „Dne házené“. Na fotbalovém stadionu vidělo 44 189 lidí, jak Rhein-Neckar Löwen zdolávají Hamburk, což je světový rekord tohoto sportu - dánské ligové finále před třemi lety přitáhlo na tribuny „jen“ 36 tisíc lidí.

„Kdybych si mohl vybrat, hraju před touhle kulisou každý týden,“ řekl kapitán vítězů a německý reprezentant Uwe Gensheimer.

Každý týden těžko, každý rok možná. Protože i házená, o níž třeba list FAZ píše jako o „ryze německém sportu“, chápe, že kdo chvíli stál na místě, může být brzy předstihnut. „Tohle je náš pilotní projekt, optimální PR. Potřebujeme takové události, abychom lidi pro házenou nadchli,“ řekl prezident německého svazu Bernhard Bauer.

Bundesliga je nejvyrovnanější ligou kontinentu, divácký zájem či kvalita mužstev nemají srovnání. Jenže ne vše jde tak dobře.

Německý národní tým uvázl v křeči, na mistrovství světa 2015 prošel až na divokou kartu po skandálním vyloučení Austrálie, což jej uchránilo od ještě větší ostudy. Loňský vítěz Ligy mistrů z Hamburku v létě málem zkrachoval - zkrátka bylo nutné tyto události „vyvážit“.

Házená zůstává německou dvojkou hned za fotbalem - basketbal, hokej ani volejbal ji v kolektivních sportech neohrožují. Podle obchodního ředitele svazu Franka Bohmanna má zároveň házená pestřejší publikum: „Víc mladých, víc dívek. Hokej a basketbal sledují z šedesáti procent muži,“ uvedl.

Zápas na fotbalovém stadionu se vysílal do 45 zemí a možná zahájí podobnou tradici, jakou na ledě v NHL znamenají duely pod širým nebem. Ne každý však souhlasí.

„Dávejme si pozor,“ varuje bývalý reprezentant Oliver Roggisch: „Pokud se něco opakuje každý rok, už to přestane být výjimečnou událostí.“ Jiní upozorňují, jak je kvůli vzdálenosti tribun limitován divácký zážitek, pro házenkáře je zase složitější orientace na hřišti.

Divácký rekord sám o sobě ještě neznamená nic. „Musíme to využít jako kousek mozaiky v celkovém rozvoji házené. Aby nadšení nevyhaslo, ale aby se naopak rozhořelo mnohem víc,“ tvrdí boss Bohmann.

A slavný brankář minulosti Andreas Thiel dodává: „Show nesmí odvést pozornost od podstaty věci: tou je sport samotný. Za našich dob se takové spektákly nevedly, ale nadšení fanoušků bylo stejné.“ V aktuálních časech však jen nadšení nestačí.Najdete na iDNES.czmobilní verze