Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Řehula: Váš boj je náročnější než můj

14 2000
P r a h a - Zvednout náladu pacintů dětské onkologie nemocnice v Praze - Motole, předat dárky, odpovědět na dotazy a pomoci lékařům ještě více zviditelnit toto prestižní parcoviště před sponozory, na nichž je klinika bytostně závislá, přijel triatlonista Jan Řehula, bronzový medailista z olympijských her v Sydney. "Uvědomuji si, že to, co dělají lékaři tady, má daleko hlubší smysl, než má činnost," prohlásil sedmadvacetiletý reprezentant s tím, že se snaží pomoci aspoň takto.

"Peníze od státu pokryjí jen výdaje na základní provoz kliniky," vysvětloval přednosta profesor Josef Koutecký, s tím, že peníze na špičkové vybavení kryje nadační činnost.

"Návštěvy známých sportovců pomohou dětem i psychicky, jsou pro ně příjemnou změnou," konstatoval primář Vratislav Šmelhaus.

Z malých pacientů si nakonec mohli přijít popovídat s triatlonistou jen devítiletá Veronika a o dva roky starší Honza, který přišel krátce po infuzi. "Honza mi dal telefon a já jemu taky," chlubil se, že si vyměnili telefoní čísla, a ukazoval na obrázek, který mu stejně jako další děti nakreslil. Na něm byli ve vodě plavci, vpředu jeden s barevný. "To je Honza," ukazoval, ale hned přiznal, že triatlonový závod v Sydney neviděl. "Ale až se uzdravím budu hrát florbal," řekl s jistotou.

Veronika přišla na setkání s olympionikem v doprovodu maminky. "Mě se to líbilo moc," pípla nesměle a po dotazu který z obrázků je její, píchla prstem do prázdna. "Tenhle," ukazovala na jeden ze sedmi připíchlých na stěně. "Triatlon jsem ale ještě nikdy neviděla," přiznala a prohlížela si fotografii, kterou chvíli před tím od úspěšného olympionika dostala.

Vedle se fotil Malý Honza s velkým Honzou, oči mu zářili - měl na krku bronzovou olympijskou medaili a bylo mu úplně jedno, že ještě před několika minutami si myslel, že jeho nový přítel získal v Sydney zlato.

"Já bojuji se soupeři, vy s nemocí a to je daleko náročnější," složil malým pacientům poklonu triatlonista a vzpomínal na Austrálii, kde v posledních třech letech strávil víc času něž doma. "Hodně předních plavců tam navštěvuje malé pacinety v nemocnicích," vysvětluje a dodává, že třeba slavný Ian Thorpe se spřátelil s chlapcem na onkologii a po každém závodě mu volá, nebo posílá výsledky. "Kluk mu fandí a další závod je pro něho něčím, na co se může těšit," vysvětluje Řehula a říká, že si s Honzou taky zavolají.

Olympijský medailista triatlonista Jan Řehula s Janem Vlčkem, malým pacientem onkologické kliniky nemocnice v Praze-Motole.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze