Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Řehula: Největší dárek mám z olympiády

23 2000
P r a h a , Č. B u d ě j o v i c e - Ani vánoční svátky nevytrhly Jana Řehulu, bronzového medailistu z olympijských her v Sydney, úplně z tréninku. "On je zrovna na trenažéru," konstatovala triatlonistova snoubenka Bára a hned pokračovala: "Ale tam bude celý den, tak já vám ho zavolám." Za okamžik se vrátila a omlouvala se: "Brnkněte mu na mobil aby při tom mohl šlapat." Za okamžik už Řehula udýchaným hlasem vysvětloval, jak se po pěti letech těší na Vánoce v Čechách.

"V Austrálii, kde jsem trávil svátky od pětadevedesátého roku, je to jiné. Rozhodně není mínus deset. Místo lyžování se surfuje," směje se a polyká kilometry v sedle cyklistického trenažéru v budějovickém bytě. "Lidi se tam scházejí v parcích na trávnících, kde si udělají vánoční besídku po svém. Opékají maso na ohništi. Letos to bude horší. Jsou velká vedra, sucho a nebezpečí požárů, proto jsou podobné oslavy zakázány."

Úspěšný olympionik vzpomíná jak Štědrý den trávil s krajany. "Vždycky jsem byl společně s místní českou komunitou, která se tu sdružuje kolem sokola v českém kulturním domě," vzpomíná a dodává, že na vánočních zvycích krajané na druhé straně zeměkoule lpějí možná víc, než doma. "Krájeli jsme jablíčka, pouštěli svíčky ve skořápkách."

Ale na Vánoce v Čechách se triatlonista moc těšil. "Teď až slezu, tak půjdu picnout kapra. Nikdo to nechce udělat. Pak postavím stromeček. Zítra se půjdu ráno na hodinku a půl proběhnout," plánuje program na Štědrý den.

Hromady dárků neočekává. "Já jsem dostal ten nejkrásnější na olympiádě, ale na nějaké to překvapení se určitě těším." Rád vzpomíná na loňské Vánoce. "Jedenáct dní před Štědrým dnem se nám narodil Kuba." Ten bude největším postrachem vánočního stromečku a hlavně ozdob na něm. "Asi ho budeme muset někam zavřít, je pěknej gauner" směje Řehula se do telefonu. "Když jsme teď byli na Kanárech, letiště už jsou vánočně vyzdobena a nejvíc ho lákaly koule na stromečcích. My mu všechno dovolíme a zničil jich dost," konstatoval hrdý otec.

Při hovoru o Silvestru už si opět vzpomněl na svou druhou vlast. "Loni jsem vítali rok dva tisíce v Austrálii, takže o hodně dřív než v Čechách a bylo to krásné." Přiznal, že jej oslaví jako ostatní, tedy se skleničkou v ruce a není žádná asketa. "Předevčírem jsem měl pivko, včera Bára slavila narozeniny, tak jsem si dal víno," vypočítává. Kde stráví poslední den tisíciletí zatím neví úplně přesně. "Je několik variant. Buďto zůstaneme v Budějovicích, nebo pojedeme na Šumavu s partou. Mají děti, tak se Kuba alespoň zapojí do kolektivu."

Za moře míří celá rodinka v půli ledna. "Nejdřív jsem uvažoval, že zvolím přípravu jinde, v Africe a Americe, ale v Austrálii už mám skvělé kamarády, tak jsem se nakonec rozhodl jet tam znovu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze