Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ředitel Vidaor: V Čeladné se nebude hrát přes elektrické vedení

Miguel Vidaor, ředitel Czech Open 2010. | foto: Martin Kabát

17 2010
Dva měsíce, přesněji šest neděl, dělí dnešek od zahájení Czech Open 2010. Hřiště v Čeladné už je připraveno. Ředitel turnaje Miguel Vidaor si pochvaluje nové pojetí. "Uvidíme, co změny udělají s hráči," říká španělský odborník.

V následujícím období se v v Prosper Golf Resortu uskuteční dvě důležité akce. Ode dneška do neděle to bude mistrovství amatérů ve hře na jamky a příští úterý a středu navýsost důležitá kvalifikace českých golfistů o účast na velkém evropském turnaji.

Czech Open se oproti loňskému Moravia Silesia Open bude hrát na kombinaci jamek z obou čeladenských osmnáctek. Znamená to, že loni hřiště neobstálo?

Loni jsme byli s hřištěm spokojeni a hráči také. Uvědomili jsme si ale, že lze udělat některé věci, aby všichni byli spokojenější. Nebyla to zdaleka nutnost, jen jsme předtím neměli zkušenosti a turnaj nám je přinesl. Proto změny na posledních třech jamkách a třeba nové odpaliště na 18. jamce Old Course.

Logo golfového Czech Open 2010.

Co změnami sledujete?

Hřiště je teď plošší, ne tolik kopcovité. To je jistě dobrá zpráva pro každého kedyho. Ti budou velice spokojen, ale pro ně jsme to samozřejmě nedělali (smích). Ale některé jamky s hrály zbytečně z kopce a také některé greeny byly příliš vlnité. Nebylo možné kontrolovat na nich rychlost. Upravili jsme je proto, abychom dosáhli správné rychlosti. Ta musí být samozřejmě vyšší, aby odpovídala standardu na European Tour. To je důvod, proč hrajeme nové jamky.

Čeladná - jamka č. 15 pro Moravia Silesia Open.

Hrát střídavě na dvou různých hřištích, byť sousedících, není obvyklé. Bylo to těžké rozhodnutí?

Bavili jsme se o tom s Miguelem Ángelem Jiménezem, majitelem Stanislavem Prosem a promotérem Alexem Flanaganem ještě v průběhu loňského turnaje. Obešli jsme hřiště a hledali plošší jamky a odpovídající greeny. Došly nám i jiné věci. Přes některé jamky se táhne elektrické vedení. To nemůžeme potřebovat, protože kdyby míč trefil drát, hráč by musel opakovat ránu. Pan Pros proto vymyslel krásnou novou jamku. Vyhneme se případnému problému a bude to dobře vypadat v televizi.

Museli jste toho tedy udělat víc než na jiných hřištích, kde se hraje European Tour?

Ne, to ne. Záleží na tom, co od hřiště chcete. Tour se hraje v mnoha zemích a pokaždé je to jiné. Vždycky záleží na tom, co kde přináší jaký prospěch. Některá hřiště potřebují víc zásahů, některá míň. I proslulejší hřiště než je Čeladná dostávají nový layout, nebo se aspoň mění greeny. Podívejte se na Wentworth, kde se hrál evropský PGA Championship. Dvě jamky tam letos byly totálně přestavěné. Je to také o tom, že se vytvářejí výzvy hráčům.

Záleží i na počasí. V Čeladné byla na jaře spousta vody, v tom smyslu se tady musela udělat ohromná spousta práce. A samozřejmě taky udělala. Chceme přece, aby hřiště bylo skvěle připraveno. Ale to je samozřejmé všude.

Bude Čeladná těžší než loni?

Neříkám, že to tak bude, uvidíme. Počkáme, co to udělá. Hráče rozhodně čeká ten nejlepší layout. Měli jsme přece ohlasy od spousty hráčů a úpravy prověřil Miguel Jiménez.

Miguel Ángel Jiménez - Moravia Silesia Open, Čeladná v Beskydech.

Miguel Ángel Jiménez - Moravia Silesia Open, Čeladná v Beskydech.

Je hřiště to nejdůležitější pro takový turnaj?

Nejdůležitější jsou sponzoři a peníze. Z mého pohledu je golfové hřiště úřad, pracovní místo. Bez něj peníze nevyděláte, takže je důležité, samozřejmě.

Je pro Czech Open důležitější než večírky, o kterých se loni tolik vyprávělo?

Jistě, o tom není sporu. Samozřejmě, večírky jsou také součástí tohoto turnaje. Všechny ty malé věci mimo golf vytvářejí celek, který si pak hráči pamatují. Zařízení, dobrá organizace, hřiště, prostě všechno.Najdete na iDNES.czmobilní verze