Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neprávem udělená penalta, ohlíží se Kopfstein za závodem v Budapešti

Petr Kopfstein během závodu Red Bull Air Race v Maďarsku. | foto: AP

8 2017
Karlovarský pilot elitní kategorie Red Bull Air Race Petr Kopfstein v šampionátu opět bodoval, z maďarské Budapešti si odvezl šest bodů za skvělé páté místo. Postup do finále mezi nejlepší čtyřku mu unikl jen o vlas. „Rozhodčí nám dali velmi spornou penaltu, nesouhlasíme s ní,“ uvedl Kopfstein.

Za co by jiní piloti byli rádi, pro Petra má poněkud hořkou příchuť. „Podle mého názoru jsem žádnou chybu neudělal a měl jsem přes Chamblisse postoupit,“ komentuje sporné rozhodnutí rozhodčích Petr Kopfstein.

Co je potěšující, je zisk dalších šesti bodů v celkovém hodnocení, díky kterým se pilot z Karlových Varů udržel mezi nejlepšími pěti piloty šampionátu.

Chybný průlet poslední brány?

Nebýt diskutabilní penalty za chybný průlet poslední bránou, tak by měl Petr Kopfstein čas, kterým by deklasoval pozdějšího vítěze závodu Kirbyho Chamblisse ze Spojených států o více než vteřinu.

„Zatímco v Round of 14 jsem letěl na jistotu, v osmičce už jsem šel na riziko a zaletěl jsem vynikají čas. Rozhodčí nás jasně připravili o postup do finále, kde bychom se tímto výkonem mohli dostat na pódium jako v Japonsku,“ komentoval Kopfstein závod v Maďarsku.

Petru Kopfsteinovi vyšlo před tisícovkami českých fanoušků téměř vše, v kvalifikaci obsadil vynikající třetí místo za lídrem šampionátu Jošihide Murojou z Japonska a Pete McLeodem z Kanady. Až za Kopfsteinem skončil druhý Čech v Red Bull Air Race Martin Šonka a další mnohem zkušenější piloti včetně aktuálního mistra světa Matthiase Dolderera z Německa.

Kvalifikační výsledek Petra Kopfsteina postavil proti nováčkovi v seriálu, Cristianu Boltonovi z Chile. Karlovarský pilot mu nadělil téměř jeden a půl vteřiny. Do Round of 8 vlétl pátým nejrychlejším časem, kterým si “vysloužil” veterána šampionátu Kirbyho Chamblisse, který si kroutí už osmou sezónu. Jenže v boji o finálovou čtyřku vystavili Kopfsteinovi stopku rozhodčí za údajnou chybu v poslední bráně.

„Abych si jen nestěžoval, tak jsme s víkendem v Budapešti spokojení. Letadlo létalo perfektně, tým šlape na jedničku a celkově je pro nás maďarský závod velká vzpruha do Ruska. Podle nás neprávem udělená penalta nás motivuje, abychom se příště předvedli ještě v lepším světle a rychlejšími časy,“ uvedl Kopfstein.

Vítězství si z Budapešti odváží Chambliss před McLeodem a Murojou. Japonec si udržel vedení v mistrovství světa, McLeod se posunul na třetí místo, Chambliss je čtvrtý. Pilotovi z Karlových Varů patří v celkové klasifikaci páté místo za třiadvacet sesbíraných bodů. To je po čtvrtém závodě vynikající výsledek. Přesně tam celý tým na začátku druhé sezóny v nejrychlejším motorsportu planety směroval.

Nyní se Team Spielberg už soustředí na závod v ruské Kazani, kam se světový šampionát podívá už 22. a 23. července.Najdete na iDNES.czmobilní verze