Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Raška skáče dál. Ve svých snech

21 2003
Praha - Svět skoků na lyžích Jiří Raška nikdy neopustí. Proslavilo ho olympijské zlato z her v Grenoblu 1968 a vítězství na prestižním Turné čtyř můstků. Díky tomu se dnes stal českým Lyžařem století. Nyní trénuje mladé naděje ve Frenštátě a skáče pouze ve svých snech. "Před dopadem se vždy vzbudím," líčil Raška.

Ve dvaašedesáti letech už se Raška na můstek nepostaví, ale živé skokanské sny má Raška dlouho. "Vždycky mě mrzí, že když se rozjedu, tak nevylítnu, protože se vzbudím a nevím, jak to dopadlo. Směju se tomu a říkám si: Krucipísek, jak je možné, že nedojedu, abych věděl, jestli to zvládnu nebo ne," líčil Raška a líbilo se mu, že ve snu potkává osoby, s kterými se setkával.

Skutečné velké setkání se odehrálo v létě. V červenci Raška překvapil na oslavě šedesátin svého někdejšího soka Nora Björna Wirkolu. "Byl hodně zaskočen, když jsem se večer objevil. Bylo to moc krásné setkání," vzpomínal Raška, který předtím absolvoval i setkání s krajany v Oslu. "Bylo tam nečekaně plno lidí."

Je známo, že Raška málem se skoky na lyžích skončil ještě před hrami v Grenoblu. Měl skákat na olympiádě v Innsbrucku 1964, jenomže ho poslali z finančních důvodů domů. "Vím, jak to bylo, ale nerad bych to říkal," mávl rukou nad smutnou vzpomínkou.

Hrozný pocit má v sobě dodnes. "Přičichl jsem k atmosféře olympiády, prožil tam den a pak jel o půlnoci rychlíkem domů," vzpomínal Raška. "Praštil jsem skokačkama do kouta a prohlásil, že už je nechci vidět," prozradil, jak byl tehdy frustrovaný. Vztek brzy pominul a vystřídala ho chuť dokázat, že to byl omyl. Když v Grenoblu vyhrál, měl proč se radovat. "Bylo to určité zadostiučinění," přikývl Raška.

Zlatou olympijskou medaili má ve svém žebříčku úspěchů nejvýše. Těsně za ní je vítězství v Turné čtyř můstků z roku 1971. "Vyhrát turné je přáním všech skokanů. Je to prestižní a nejsledovanější závod v tom krásném údobí Vánoc. Každý si výhry
považuje," řekl Raška.

Skokan, o němž napsal Ota Pavel půvabnou knihu Pohádka o Raškovi, se naposledy z můstku spustil před čtyřiadvaceti lety. Společně se Zdeňkem Hubačem se dělil o výhru v závodu veteránů. Od té doby jen trénuje. "To není sport, který se dá dělat do devadesáti jako tenis, to se musí dělat systémově. Ne, že by měl člověk obavy, ale nebyl čas takhle blbnout," uvedl Raška.

Před deseti lety měl problém se srdcem a musel na operaci. Od té doby je v pořádku. "V rámci časových i věkových možností si zahraji fotbálek," prozradil, jak se udržuje v kondici.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze