Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rambo ze Žiliny. To může být nový vládce cyklistických spurtérů

Peter Sagan jako vítěz třetí etapy cyklistického závodu Paříž - Nice. | foto: AP

30 2010
Čerstvý vichr zpod Tater opět mocně duje. Peter Sagan vyhrál ve spurtu 1. etapu Kolem Romandie, včera dojel pátý a i dnes pošlape ve žlutém trikotu! "To není objev roku, to je revoluce," říká Laurent Vergne z Eurosportu o svalnatém 20letém mladíkovi ze Žiliny. Vždyť už v březnu ovládl 2 etapy na Paříž – Nice.

Žádný jiný 20letý nováček v profipelotonu neměl v 21. století tak drtivý nástup. "Hodně o něm uslyšíme," ujišťuje Alberto Contador.

Bojovný pitbul, píší o Saganovi. Na lednovém Tour Down Under si od kolegů vysloužil i přezdívku Rambo. Šéfové Liquigasu jej tehdy chtěli po těžkém pádu stáhnout, jenže on jel dál s 18 stehy. Roman Kreuziger se jen pousmál: "Pěkně nám zavařil. Teď budeme muset závodit i omlácení a sešívaní."

Na Tour Down Under odjel Sagan jako domestik, ale řekl si tam o post lídra. Na etapách Paříž – Nice byl původně náhradníkem, ale vyhrál soutěž o nejlepšího spurtéra.

Když má dobrý den, může zostudit ve finiši Brita Cavendishe. Když se špatně vyspí, je pro něj údajně i rovina peklem. Na Giro či Tour se letos nechystá, v tak mladém věku by ho "zavraždily". Zraje. A cílevědomě se zviditelňuje.

V Austrálii si při lednovém debutu usmyslel: Chci se ukázat. "Proto jsem si řekl: Nehnu se od kola Lance Armstronga. A hned bylo všude slyšet o mladém Saganovi," líčil pro časopis Peloton.

Byl juniorským mistrem světa horských kol, před třemi lety si přibral silnici. Osm let ho vedl kouč Anton Novosad. "Peter strašně dřel. Nikdy neplakal, nestěžoval si na kolo, jen stále toužil vítězit." Závod Slovenského poháru vyhrál také na sestřině kole ze supermarketu.

V kopcích je slabší, ve středu je však překonal a udeřil. "Ve spurtu si potom počínal výborně," chválil ho Kreuziger.

"Sice ho na 350 metrech zavřeli, ale šikovně se z toho vyhrabal." Stáj Liquigas s ním už podepsala smlouvu do roku 2012. Sagan si dal podmínku: Vezmete i mého staršího bratra Juraje. Co na tom, že ten zdaleka není tak úspěšný. Šéfové Liquigasu kývli.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze