Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rallye mezi vinicemi. Pojede se v Hustopečích „na mýdle“?

FAVORIT. Největším kandidátem na triumf je Jan Kopecký. | foto: ČTK

16 2017
Kompletní česká rallyová špička, dvě desítky zahraničních pilotů, ale i zpěvák Daniel Landa nebo herec Lukáš Langmajer sjedou vpodvečer v Hustopečích z improvizované startovací rampy, která vznikla v Husově ulici.

Na jižní Moravě dnes startuje divácky atraktivní a jezdecky náročný závod mezi vinicemi aneb Agrotec Petronas Syntium Rally 2017, jak zní oficiální název čtvrtého dílu českého šampionátu.

Pořadatelé pro 116 přihlášených posádek, které atakují rekordní numero, připravili v okolí Hustopečí 12 rychlostních zkoušek.

„Ze startovní listiny máme upřímnou radost. Nabízí jak kvalitu, tak i kvantitu. Zejména jsme potěšeni startem továrního týmu Škoda Motorsport,“ oznámil ředitel soutěže Rudolf Kouřil. Hlavním favoritem 13. ročníku hustopečské rallye je právě Jan Kopecký. „Můj cíl je jasný. Chci vyhrát český šampionát,“ vyhlásil Kopecký, jenž přeměnil posledních 14 startů na českém území ve vítězství.

„Určitě se ve startovce najdou konkurenti, kteří si budou chtít na tovární fabie trošku vyšlápnout,“ řekl Kouřil. Mezi největší Kopeckého konkurenty by se měl řadit jeho stájový kolega Švéd Pontus Tidemand a jezdci Fordu Pavel Valoušek a Václav Pech junior. „Závod v Hustopečích považuji za pravou rallye, kde se střídá asfalt s úseky na šotolině a jede se po úzkých cestičkách mezi vinicemi. Ty jsou pokryté prachem a kloužou víc než běžné cesty, což mění soutěž na zcela jinou, atraktivnější, ale zároveň záludnější,“ přiblížil Pech. „Největší obavy mám z deště, protože když se prach z vinic na cestě namočí, stane se z něj ‚mýdlový film‘, na kterém je těžké se udržet.“

Jeho předtuchy nejsou liché. Meteorologové dnes a zítra předpovídají ochlazení a především srážky.

Na jezdce dnes čeká šest úvodních erzet. Při nočních průjezdech si v minulosti závodníci často stěžovali na potíže s prachem. „Proto je tentokrát v pátečním itineráři šotoliny minimum,“ vysvětlil šéf soutěže Kouřil. Dohromady musí posádky zdolat téměř 150 závodních kilometrů. Vítěze budou v Hustopečích dekorovat zítra okolo páté hodiny odpoledne.

Agrotec Petronas Syntium Rally 2017

Hustopečská rallye začíná v pátek večer. Zhruba od 18.00 až do nočních hodin budou uzavřené vybrané silniční úseky poblíž Němčiček, v Kurdějově a okolí a také u Šitbořic a Diváků. Čtvrtý díl tuzemského šampionátu bude pokračovat v sobotu, kdy je na programu zbývajících šest rychlostních testů. Po většinu dne budou pro veřejnost uzavřeny silnice severně od Velkých Pavlovic, vybraný úsek mezi Starovicemi a Uherčicemi a také silnice v Divácích, Nikolčicích či Horních Bojanovicích. Bližší podrobnosti o uzavírkách se lidé dozvědí na telefonním čísle 777 505 402 anebo na www.agrotecrally.cz, kde naleznou informace o celé soutěži.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze