Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Macík je nadšený z posunu do desítky, Kolomý chce ještě bojovat

Tatra pilotovaná Martinem Kolomým na trase Rallye Dakar 2016. | foto: Buggyra

10 2016
Martin Macík mladší se po trablech Martina Kolomého posunul do pozice nejlepšího českého pilota kamionu na Rallye Dakar. Zatímco Kolomý se i kvůli opravě na trati sobotní sedmé etapy propadl až na 17. místo a patrně vypadl ze hry o medailové příčky, Macík je aktuálně devátý.

„Bylo to paráda! První měřená část dlouhá 230 km byla rozbitá a ve vysoké nadmořské výšce, jako bonus lemovaná strmými srázy. Naší strategií bylo šetřit auto na druhou rychlostní vložku, která následovala odpoledne po přejezdu a měla dalších 106 km. A vyšlo to. V horách jsme jeli opravdu dobré tempo,“ pochvaloval si Macík průběh sobotní etapy.

Posádky kamionů a automobilů i motocyklisté však měli v sobotu problémy s počasím a následnými podmínkami. Přejezd na druhou část rychlostní zkoušky vedl původně vyschlým korytem řeky, které ale po nárazovém dešti bylo plné vody. I proto opět došlo k úpravě a zkrácení tratě pro motocyklisty.

Ostatní kategorie ale pokračovaly po původní trase. „Další speciálka nám sedla také dobře a nebýt prachu, který nám bránil v nasazeném tempu, snad bychom dopadli ještě lépe. Každopádně umístění v top 10 je skvělé a máme obrovskou radost,“ radoval se Macík, který obsadil sedmé místo a za nejrychlejším Eduarem Nikolajevem z Ruska zaostal o deset minut.

Kolomý dojel do cíle s více než dvouhodinovou ztrátou. Její podstatnou část nabral při opravě kamionu poté, co při jízdě v prachu za kamazem odlétl od kola ruského stroje kámen a zablokoval řízení jeho tatry. Kolomý následně narazil do skály.

„Byla to strašná pecka. Davida (Kiliána) bolela hlava ještě z předchozí rány a teď jsme dostali všichni další. Ztratili jsme opravami přes hodinu a půl, ale důležité je, že jsme všichni v pořádku. Samozřejmě to nevzdáváme, vždyť jsme v polovině,“ uvedl Kolomý. „Prvních sedm je sice vměstnáno do devětadvaceti minut, mezi osmým a sedmnáctým Kolomým je ale pouhých 45 minut. A Dakar je velmi dlouhý a nevyzpytatelný závod,“ uvedl manažer týmu Jan Kalivoda.

Pilot kamionu Martin Macík popisuje vůz, se kterým jede Dakar

Problémy však neměl jen Kolomý, drsný pád postihl motocyklistu Jana Veselého. „Ahoj. Žiju. Hlásím návrat do Argentiny. Ve speciálu jsem měl pád. Asi jsem se dnes podruhé narodil. Jsem v pohodě, motorka je hodně poničená, ale pokračuji,“ uvedl Veselý na sociální síti.

Problém měl hned na začátku sobotní etapy. „Bolivijské etapy byly velice nebezpečné a vymstilo se to i mně. Asi na 114. kilometru speciálu jsem v plné rychlosti v prachu přehlídl zatáčku. Bylo to na rovině, ale byl tam příkop. Lidi tam říkali, ze motorka udělala trojité salto. Chvíli jsem byl v bezvědomí, ale když jsem se probudil, nic mi nebylo,“ popsal karambol, po kterém k němu přiletěl i vrtulník se zdravotníky.

Veselý se však rozhodl pokračovat a nakonec dojel se ztrátou více než dvou hodin předposlední. S provizorně zpevněnými řidítky, která ulomil, a poškozenými přístroji. V dnešním volném dnu jej tak čeká hodně práce na opravě motocyklu KTM.

Regeneraci sil a servisu techniky se budou věnovat i ostatní účastníci rallye. „Čeká nás kompletní rozborka a sborka auta. Ovšem, jak tu bývá zvykem, nastal menší problém. Tentokrát nám chybí zbytek týmu, který je již přes osmnáct hodin na cestě. Tu komplikuje spadlý most, čeká se na opravu. Takže prozatím jsme bez zázemí, bydlení, mechaniků i náhradních dílů. Prostě Dakar,“ hlásil Macík v noci evropského času. „Zůstala tam minimálně třetina celého dakarského bivaku,“ doplnil Kalivoda.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze