Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rallye Český Krumlov je tu. Motoristický svátek je připraven

16 2018
Za horizontem čeká na závodníky několik stovek metrů dlouhý sjezd dolů k řece Vltavě. Tady i na rozbitém asfaltu pojedou ti nejlepší téměř 200 kilometrů v hodině. My ale jedeme sotva čtyřicítkou a zastavujeme u zemědělského areálu Čeřín.

„Chlapi, tady raději dejte ‚mlíko‘ až skoro k tomu silu. Když bude pršet a někomu to na mokru z toho kopce ulítne, tak poletí hodně daleko,“ dává instrukce partě dobrovolníků Michal Mikeš, vedoucí trati Rallye Český Krumlov.

Redaktor MF DNES s ním týden před startem letošního 46. ročníku projel celou trasu budoucí rychlostní zkoušky Rožmitál. Zjišťoval, jak se největší motoristická akce na jihu Čech připravuje.

Rozhodně to není tak, že pár hodin před rychlým průjezdem závodních speciálů se na stromy navěsí umělohmotné pásky, přidá se pár značek zákazů vjezdu a je to. Rallye se připravuje měsíce dopředu.

Už týden před první etapou, která se pojede v pátek, pořadatelé a jejich kamarádi okolo zkoušek rozmisťují stovky dřevěných kůlků. Na stromy pak připínají cedulky, které divákům zakazují vstup blíže k trati.

Pavel Lovčík při přípravě Rallye Český Krumlov.

„Zásobník na skobičky už jsem nabíjel asi pětkrát a to nejsme zdaleka u konce,“ říká u jednoho ze smrků poblíž vodáckého kempu Branná, kde právě strojní sešívačkou připevňoval další ceduli, Zdeněk Perník. A o pár metrů zase, na každý strom musí být výstražná označení hned dvě. Na desetikilometrové zkoušce jich tam pořadatelé rozmístí pět stovek.

Těžký test vede kromě lesních úseků i mezi loukami. Třeba hned po startu v Rožmitále na Šumavě mají jezdci po levé straně pod sebou celkem příkrý svah. Tady už pořadatelé začali pracovat brzy ráno, když na louce několik desítek metrů od silnice zatloukali dřevěné laťky do země. A na ně pak zase dávali zákazové cedulky.

„Pod úrovní trati se stát nesmí. Pokud tam dojdete pěšky, tak se můžete na závodníky podívat z druhé strany, kde vede silnice pod vámi,“ upozorňuje Michal Mikeš. Může se zdát, že okolí závodní tratě bude naprosto nedostupné, ale pořadatelé rallye zavírají opravdu ta nejnebezpečnější místa. Jistotu, že závodníky v akci uvidí pořádně, mají pak na diváckých místech. My pak míříme po úzké silničce dál směrem ke Spolí u Českého Krumlova právě k jednomu z nich. Zastavujeme v Práčově, v malé osadě nedaleko Přídolí si organizátoři připravili pro lidi hned dvě zajímavé lokality.

I tudy pojedou účastníci Rallye Český Krumlov.

I tudy pojedou účastníci Rallye Český Krumlov.

„Tady bude balík slámy,“ ukazuje Mikeš u autobusové zastávky na kruh namalovaný na silnici. „Ten musí závodníci objet, pak zatočit za zastávku a zase najedou na hlavní cestu,“ vysvětluje a zároveň přesně kopíruje svým autem rychlostní zkoušku. „A tady bude pěkně vidět z více stran,“ doplňuje Mikeš, když zatáčíme do prudší levé odbočky na ještě užší cestu, po které jsme teď jeli.

Dvanáct kilometrů a čtyři stovky metrů jsou za námi, jsme v cíli rožmitálské zkoušky ve Spolí. Už v sobotu se tu bude závodit naostro. „Rožmitál je podle mého nejtěžší zkouška v celé rallye,“ říká Michal Mikeš, který několik měsíců před startem také vybírá cesty, na kterých se nakonec bude závodit.

„Mám rád přírodu. Takže si doma vezmu mapy, sednu do auta a někam dojedu. Odtud jdu pěšky a hledám. Pak si říkám, že třeba tuhle cestu ještě neznám, tak si ji zapíšu. Podobně jsem našel trasu na zkoušce Rožmberk,“ doplňuje Mikeš, který by v budoucnu rád dostal závodní auta například na cesty ve vojenském prostoru v Boleticích.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze