Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rally Bohemia: staré tratě, ale nový formát vstřícnější k divákům

Jan Kopecký | foto: Škoda Motorsport

30 2016
Krajem budou o víkendu burácet motory silných aut s elitními piloty za volantem. Jede se už 43. ročník tradičního závodu Rally Bohemia.

„Jezdci i diváci se mohou těšit na tradiční náročné rychlostní zkoušky typické pro Rally Bohemia, ovšem v novém pojetí. Novinkou bude zařazení dvou divácky atraktivních polookruhových rychlostních zkoušek,“ uvedl ředitel soutěže Petr Pavlát v tiskové zprávě.

Nový formát trati umožní fanouškům vidět celé pole závodních vozů na rychlostních zkouškách až osmkrát, aniž by během etap museli kamkoli přejíždět. Centrum závodu je tradičně v Mladé Boleslavi, velká část soubojů se však odehraje na silnicích Libereckého kraje.

V sobotní první etapě budou čekat na posádky průjezdy rychlostních zkoušek Cetno a Zlatá. Ta je sice pojmenována po obci Zlatá Olešnice, tohle označení jí však patří i symbolicky.

Spojuje v sobě totiž dva úseky, které patří do zlatého fondu české rally, a to populární rychlostní zkoušky Šumburk a Návarov v okolí Tanvaldu. Svou náročností i svou délkou téměř 21,5 kilometru bude tento úsek pro všechny posádky velkou výzvou.

Nedělní druhou etapu soutěže budou tvořit rychlostní zkoušky Radostín a Staroměstská. Radostín je novou polookruhovou variantou známé RZ Sychrov, nově se startem v Hodkovicích nad Mohelkou. Tato přehledná rychlostní zkouška nabízí divákům řadu atraktivních míst, což bude letos ještě znásobeno tím, že její první polovinu mezi Hodkovicemi a Sychrovem pojedou závodní automobily dvakrát.

Dále budou pokračovat už klasicky do cíle v Rychnově u Jablonce nad Nisou. S délkou 32 kilometrů půjde také o nejdelší měřený úsek letošní Rally Bohemia.

„Naše rychlostní zkoušky mají v tomto roce v průměru nejdelší tratě a to pro posádky představuje velkou náročnost a trochu jinou přípravu a nasazení, než na krátkých měřených úsecích,“ uvedl předseda organizačního výboru Pavel Dušánek.

Na letošní Rally Bohemia se přihlásilo celkem 142 posádek, z toho 89 v rámci Mistrovství České republiky v rally. Se startovním číslem jedna vyrazí na trať Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem z továrního týmu Škoda Motorsport.

Těm se podařilo se Škodou Fabia R5 vyhrát všechny tři dosavadní podniky českého šampionátu v rally a v případě úspěchu na „Bohemce“ můžou udělat rozhodující krok k obhajobě mistrovského titulu. Kopecký v minulém roce dokonal na Rally Bohemia hattrick tří vítězství za sebou.

S dvojkou se na českých tratích vůbec poprvé představí Rashid Al Ketbi ze Spojených Arabských Emirátů, který vloni obsadil druhé místo v sérii Tour European Rally. Závodní premiérou na českém území bude mít i další pilot Škody Fabia R5 Fabian Kreim, který před rokem získal titul vicemistra Německa v barvách týmu Škoda Auto Deutschland.

Pojedou i Legendy

Startovní číslo tři poveze tradiční účastník Rally Bohemia Václav Pech, který si bude chtít spravit chuť po posledních dvou soutěžích, kdy se potýkal s problémy nově postaveného Porsche 997 GT3.

Na tratích Rally Bohemia se opět představí i liberecký jezdec Štěpán Vojtěch s Peugeotem 206 WRC, který vloni vybojoval třetí místo.

Dalšími známými jmény ve startovní listině jsou například Jan Dohnal, Karel Trněný, Vojtěch Štajf nebo Miroslav Jakeš. Se Škodou Fabia ve starší specifikaci S2000 pojede Jan Černý, jemuž v průběžném pořadí republikového šampionátu patří čtvrté místo.

Do programu Rally Bohemia nepatří jen závod soudobých vozů, na tratích si to rozdají i automobily z dob minutých. „Vyplatí se počkat si i na průjezdy legendárních rally vozů minulosti při mistrovství republiky v rally historických automobilů stejně jako na legendy při Rally Bohemia Legend,“ uvedl Pavel Dušánek. První posádka odstartuje do 43. Rally Bohemia z mladoboleslavského Staroměstského náměstí v sobotu 2. července ve 13.20.Najdete na iDNES.czmobilní verze