Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rally Bohemia bude těžší než dřív a nabídne souboj Kopeckého s Krestou

Vítězná posádka Rallye Hustopeče Jan Kopecký (vpravo) a Pavel Dresler s vozem Škoda Fabia R5 | foto: ČTK

30 2017
Po silnicích Libereckého kraje se o víkendu budou prohánět silná závodní auta. Jede se tu už 44. ročník prestižní Rally Bohemia, v pořadí pátý závod českého šampionátu, který tradičně přinese i náročné horské pasáže.

„Snažili jsme se připravit soutěž, která bude něčím výjimečná. Naše rychlostní zkoušky mají v tomto roce v průměru nejdelší tratě a to pro posádky představuje velkou náročnost a trochu jinou přípravu a nasazení než na krátkých měřených úsecích,“ řekl šéf organizačního výboru Pavel Dušánek. „Pro diváky tento formát nabízí minimum přejíždění mezi rychlostními zkouškami a možnost zůstat na jednom místě po oba průjezdy tak, jak to bývá například na některých soutěžích mistrovství světa.“

Na diváky čeká v sobotu a v neděli celkem šest různých rychlostních zkoušek. Do časového harmonogramu přibyla zcela nová erzeta s názvem Městská, která se pojede na úvod v Mladé Boleslavi, tradičním centru závodu.

Následovat bude rychlostní zkouška Chloudov v okolí Železného Brodu, která se do časového harmonogramu vrací po několika letech. Tato náročná pasáž v minulosti často výrazně ovlivňovala průběh soutěže.

Další změnou je to, že rychlostní zkouška Radostín v okolí Sychrova již nebude polokruhová, ale pojede se klasicky. Fanoušci motorsportu se opět mohou těšit na královskou zkoušku Zlatá, která v sobě spojuje obtížné úseky Šumburk a Návarov na Tanvaldsku. Chybět nebude tradiční test Cetno ani oblíbená boleslavská rychlostní zkouška Staroměstská.

Na 44. Rally Bohemia je přihlášeno celkem 134 posádek, z toho 79 se soudobými vozy v rámci Mistrovství České republiky v rally, 32 v MČR v rally historických automobilů a 23 posádek čítá startovní listina Rally Legend.

Ve startovní listině se objeví celkem 18 závodních strojů nejvyšších specifikací R5, WRC a S2000. Více než třetina automobilů přihlášených do hlavní soutěže je domácí značky Škoda, včetně historických vozů je škodovek dokonce 42 procent.

Se startovním číslem jedna vyrazí na trať dvojice Jan Kopecký - Pavel Dresler se Škodou Fabia R5, které se podařilo vyhrát všechny čtyři dosavadní podniky Mistrovství České republiky v rally a v případě úspěchu na „Bohemce“ může udělat zásadní krok k třetímu domácímu mistrovskému titulu v řadě.

Pojedou i legendy

Obhájce prvenství Jan Kopecký má na kontě už šest celkových vítězství na Rally Bohemia, letos však není sám, kdo se bude moci na startovní rampě pochlubit tímto rekordem.

Po třech letech se totiž vrací na tratě rychlostních zkoušek další šestinásobný vítěz Roman Kresta, který stále drží rekordy Rally Bohemia v umístění na stupních vítězů, počtu vítězství v rychlostních zkouškách i doby vedení v soutěži.

Svojí letošní sérii druhých míst budou chtít o víkendu přinejmenším prodloužit Václav Pech s Petrem Uhlem ve Fordu Fiesta R5, což jim budou chtít zkomplikovat zejména Miroslav Jakeš s Marcelou Ehlovou se stejným vozem a Jan Černý s Petrem Černohorským se Škodou Fabia R5.

V rámci exhibiční Rally Legend se diváci mohou těšit třeba na originální Ford Escort RS Cosworth, se kterým se stali Ladislav Křeček - Jan Krečman třikrát absolutními mistry republiky v rally.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze