Rally Bohemia bude těžší než dřív a nabídne souboj Kopeckého s Krestou

Vítězná posádka Rallye Hustopeče Jan Kopecký (vpravo) a Pavel Dresler s vozem Škoda Fabia R5 | foto: ČTK

30 2017
Po silnicích Libereckého kraje se o víkendu budou prohánět silná závodní auta. Jede se tu už 44. ročník prestižní Rally Bohemia, v pořadí pátý závod českého šampionátu, který tradičně přinese i náročné horské pasáže.

„Snažili jsme se připravit soutěž, která bude něčím výjimečná. Naše rychlostní zkoušky mají v tomto roce v průměru nejdelší tratě a to pro posádky představuje velkou náročnost a trochu jinou přípravu a nasazení než na krátkých měřených úsecích,“ řekl šéf organizačního výboru Pavel Dušánek. „Pro diváky tento formát nabízí minimum přejíždění mezi rychlostními zkouškami a možnost zůstat na jednom místě po oba průjezdy tak, jak to bývá například na některých soutěžích mistrovství světa.“

Na diváky čeká v sobotu a v neděli celkem šest různých rychlostních zkoušek. Do časového harmonogramu přibyla zcela nová erzeta s názvem Městská, která se pojede na úvod v Mladé Boleslavi, tradičním centru závodu.

Následovat bude rychlostní zkouška Chloudov v okolí Železného Brodu, která se do časového harmonogramu vrací po několika letech. Tato náročná pasáž v minulosti často výrazně ovlivňovala průběh soutěže.

Další změnou je to, že rychlostní zkouška Radostín v okolí Sychrova již nebude polokruhová, ale pojede se klasicky. Fanoušci motorsportu se opět mohou těšit na královskou zkoušku Zlatá, která v sobě spojuje obtížné úseky Šumburk a Návarov na Tanvaldsku. Chybět nebude tradiční test Cetno ani oblíbená boleslavská rychlostní zkouška Staroměstská.

Na 44. Rally Bohemia je přihlášeno celkem 134 posádek, z toho 79 se soudobými vozy v rámci Mistrovství České republiky v rally, 32 v MČR v rally historických automobilů a 23 posádek čítá startovní listina Rally Legend.

Ve startovní listině se objeví celkem 18 závodních strojů nejvyšších specifikací R5, WRC a S2000. Více než třetina automobilů přihlášených do hlavní soutěže je domácí značky Škoda, včetně historických vozů je škodovek dokonce 42 procent.

Se startovním číslem jedna vyrazí na trať dvojice Jan Kopecký - Pavel Dresler se Škodou Fabia R5, které se podařilo vyhrát všechny čtyři dosavadní podniky Mistrovství České republiky v rally a v případě úspěchu na „Bohemce“ může udělat zásadní krok k třetímu domácímu mistrovskému titulu v řadě.

Pojedou i legendy

Obhájce prvenství Jan Kopecký má na kontě už šest celkových vítězství na Rally Bohemia, letos však není sám, kdo se bude moci na startovní rampě pochlubit tímto rekordem.

Po třech letech se totiž vrací na tratě rychlostních zkoušek další šestinásobný vítěz Roman Kresta, který stále drží rekordy Rally Bohemia v umístění na stupních vítězů, počtu vítězství v rychlostních zkouškách i doby vedení v soutěži.

Svojí letošní sérii druhých míst budou chtít o víkendu přinejmenším prodloužit Václav Pech s Petrem Uhlem ve Fordu Fiesta R5, což jim budou chtít zkomplikovat zejména Miroslav Jakeš s Marcelou Ehlovou se stejným vozem a Jan Černý s Petrem Černohorským se Škodou Fabia R5.

V rámci exhibiční Rally Legend se diváci mohou těšit třeba na originální Ford Escort RS Cosworth, se kterým se stali Ladislav Křeček - Jan Krečman třikrát absolutními mistry republiky v rally.Nejčtenější

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák...

Tleská celý Montreal. O něčem takovém se mi nesnilo, říká Plekanec

Tomáš Plekanec a Matthew Peca z Montrealu slaví branku českého útočníka v duelu...

VIDEO Zápas mezi hokejisty Montrealu a Detroitu měl spoustu výrazných hrdinů, o první hvězdě večera ale...Potlesk místo pískotu, Šilhavému vyšly tahy se zapomenutými tvářemi

Trenér Jaroslav Šilhavý gestikuluje při své premiéře na lavičce národního týmu...

Trnava (Od našeho zpravodaje) Na první pohled spousta změn v základní sestavě, jiné výchozí rozestavení. Nový trenér českých...

KOMENTÁŘ: Jak si český fotbal ubližuje. Není mu pomoci

Místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr během valné hromady.

Dobrá zpráva ze Slovenska: česká fotbalová reprezentace zahájila éru s novým trenérem a vyhrála....

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší...

Další z rubriky

Pech posedmé triumfoval v Rallye Příbram a je celkově druhý za Kopeckým

Václav Pech a Petr Uhel s Fordem Fiesta R5 během příbramské rallye.

Václav Pech vyhrál posedmé v kariéře Rallye Příbram a posunul se na 2. místo konečného pořadí MČR...

Pech se při rallye v Příbrami porve o druhé místo v českém šampionátu

Posádka Pech/Uhel s Fordem Fiesta R5 při Rallye Český Krumlov.

S jasným cílem půjde posádka plzeňského EuroOil Invelt teamu Václav Pech - Petr Uhel (Ford Fiesta...

Ženy pojedou svůj formulový seriál, závodnice vybere i Coulthard

Italka Lella Lombardiová si v roce 1976 zazávodila ve formuli 1 mezi muži. Od...

V příštím roce bude mít premiéru formulový seriál pro ženy. V identických vozech Tatuus T-318 F3 s...Najdete na iDNES.cz