Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mezi elitu i na lyžích? Proč ne, věští Ledecké další úspěchy její kouč

Ester Ledecká v cíli sjezdu v Garmisch-Partenkirchenu. | foto: Reuters

23 2016
V největších rakouských novinách Kronen Zeitung o ní vyšla dvoustrana. Rakouská televize se vrací k přenosu ze závodu Světového poháru, jen aby nabídla její jízdu. Lyžařská vládkyně Lindsey Vonnová prohlásila, že by si přála, aby měla stejný sportovní talent. Dvacetiletá Ester Ledecká, světová šampionka na snowboardu, se stala hvězdou mezi lyžařkami.

Pětkrát nastoupila do závodu Světového poháru, čtyřikrát bodovala. „Pro tak mladou holku je to docela neuvěřitelné,“ říká spokojeně její rakouský trenér Richard Pickl.

Překvapila vás?
Ani ne. Znám ji jako sportovkyni a vím, čeho je schopná. Ale jsem příjemně překvapen, že to šlo až tak dobře.

Čím to je, že se jí tak daří?
Už dlouho tvrdě maká. Jak na svém těle, tak při trénincích na sněhu. I z výkonů na závodech FIS (nižší kategorie) se dalo tušit, že bude konkurenceschopná i ve Světovém poháru.

Jak na ni reagují v Rakousku, kde je lyžování obzvlášť populární?
Snowboardingová mistryně světa závodí lépe než většina lyžařek v Rakousku v jejím věku nebo podobně. Jsou z ní trochu nervózní. (úsměv)

Není to přitom paradox? Na snowboardu Ledecká září ve slalomu, na lyžích se prosazuje v rychlostních disciplínách...
Moje osobní teorie je taková: snowboardy jsou krátké, pořád se hýbou, nejsou tak stabilní. A když se najednou Ester ocitne na dlouhých lyžích, cítí se bezpečně - a to i ve velkých rychlostech. Její tělo, svaly jsou navíc hodně dobře připravené, i proto může uspět i na lyžích.

Jak jí pomáhá snowboard pro lyžování?
Hlavně psychicky. Ve snowboardingu se delší dobu pohybuje na nejvyšší úrovni. Je zvyklá závodit ve Světových pohárech, stala se mistryní světa. Ví, jak se s tlakem poprat. To pomáhá i na lyžích.

Fotogalerie

Nemate ji, když obě disciplíny neustále střídá?
Je to podobné jako mluvit dvěma jazyky. Když mluvíte dlouho jedním jazykem, jste trochu zmatený, když máte mluvit jiným. Pro tělo je to skoro stejné. Ale Ester je schopná se v krátkém čase přizpůsobit.

Nevadí vám jako kouči pro snowboard, že Ledecká opakovaně „utíká“ k lyžování?
Taková byla dohoda od chvíle, kdy jsem Ester poznal. Že bude dělat obojí. Já z ní mám udělat dobrou snowboardistku - a to se daří, teď je na vrcholu. Když chce ve zbylém čase lyžovat, tak klidně. Pokud zvládne vyhrávat i snowboardingové závody, nemám s tím problém.

Nemůže jí to ublížit, když bude kombinovat obojí?
Může. Trénovat obě disciplíny je těžké a pro mladé tělo drsné. Proto se jí snažíme doporučit pár dnů volna, ať taky relaxuje.

A poslouchá?
Moc ne. Ale naučí se to. Je mladá.

Proč chce vlastně dělat obojí?
Je to dost aktivní holka. Ráda se hýbe každý den. Užívá si, když se může technicky zlepšovat. Pokaždé, když dlouho lyžuje, je ráda, jakmile se zase vrátí ke snowboardu. A pak po deseti dnech na snowboardu zase cítím, že chce znovu lyžovat.

Dají se obě disciplíny kombinovat dlouho?
Není to nemožné. Záleží na tom, čeho chce v lyžování dosáhnout. Začala velmi dobře, byla ve sjezdu i na 23. místě. Ale aby byla mezi elitní patnáctkou, desítkou, pětkou... To je ještě dlouhá cesta.

Jaké má limity?
Na snowboardu už nyní dominuje (Ledecká vede pořadí Světového poháru alpských disciplín). A na lyžích... Proč se taky nestat jednou z nejlepších? Další roky ukážou, jestli je to možné, nebo ne.Najdete na iDNES.czmobilní verze