Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ragbyovou „vzpouru“ Moravy táhne Vyškov. Už neztrácí talenty

ilustrační foto | foto: Luděk OvesnýMAFRA

14 2015
Do role zdatných ragbyových revolucionářů, kteří narušují nadvládu pražských celků, dorostli odchovanci Jimi Vyškov. Zatímco mladý tým vyhlíží extraligové boje o titul, druhý zástupce z kraje se trápí. Dragon Brno brzdí zranění a úzký kádr, i proto ho čeká baráž.

Kdyby jim před sezonou někdo řekl, že po základní části budou okupovat druhou příčku, ťukali by si na čelo. Po víkendovém posledním kole se ragbisté Jimi Vyškov mohou navzájem usilovně štípat jako komáři a budou vědět, že nemají halucinace.

„Je to skoro sen. Cílem bylo jen play-off,“ rozplývá se vyškovský trenér Pavel Pala.
Tým složený povětšinou z nadějných odchovanců mu (výkonnostně) vyrostl před očima. „A kluci pořád dospívají,“ upozorňuje Pala. „Vrchol nastal dřív, než jsme čekali.“

Jimi Vyškov totiž předloni bojoval o setrvání v osmičlenné extralize v baráži, loni byl šestý. A letošní průlomovou sezonu si siláci z Vyškova prodlouží. Příští sobotu hrají doma semifinále proti Tatře Smíchov.

Další víkend je čeká bitva o zlato, nebo o bronz. Sokem bude někdo z druhého semifinálového páru Sparta Praha – Praga.

Čím to, že právě Vyškov narušuje ragbyovou hegemonii hlavního města? „Jsme dlouho pohromadě. Zvykli jsme si na herní styl, hrajeme běhavé ragby, které na soupeře platí,“ vysvětluje Pala prvky vyškovského povstání.

Klubu se povedlo vypiplat z talentovaných mladíků extraligový postrach. „Dřív soupeři přemýšleli, kolik Vyškovu dají. Dnes si říkají, že by bylo dobré proti nim něco uhrát,“ postřehl kouč, jenž ale sám vidí nedostatky. „Spousta talentů se nám dřív vytratila. Teď už je to lepší, ale mohli bychom to dělat ještě lépe,“ doplňuje sebekriticky.

Vyškov má krizi za sebou. Teď se chce nastartovat i Dragon

„Podle mě je ale Vyškov stejně jeden z aspirantů na titul,“ tvrdí Antonín Švaňhal, trenér extraligového konkurenta z Dragonu Brno. „Vyškov si to zaslouží, mají za sebou hodně práce.“

Zatímco právě Dragon nebo dříve Havířov proháněl pražskou špičku, teď se pokusí o medaili další moravský zástupce. „Nejen v kraji, ale celkově na Moravě zaostáváme za Prahou třeba v práci s mládeží,“ sděluje Pala. „Pro Moravu je ale dobře, že má aspoň jeden konkurenceschopný tým v extralize.“ Tím druhým v osmičlenné tabulce mohl být právě Dragon.

Ten však víc než postavení v tabulce během sezony řešil vlastní problémy. „Kádr není široký, jak bychom chtěli. Navíc jsme měli až katastrofický počet zraněných hráčů,“ vysvětluje kouč Švaňhal, jenž převzal tým v polovině soutěže.

Společně s anglickým odborníkem Nigelem Briggsem splnil cíl, kterým byla záchrana v elitní soutěži, napůl. Ze sedmého místa Brňané nesestoupili, příští víkend však Dragon čeká baráž v Petrovicích. Odveta je na programu 31. května v Brně.

„Snad se nám nějací marodi vrátí,“ doufá Švaňhal. „Náš kádr má ale i tak kvalitu, aby baráž vyhrál.“ Právě zvládnutá baráž byla kdysi odrazovým můstkem pro vyškovský klub, který nyní sahá po cenných kovech. „Vyškov už má krizi za sebou. V Dragonu se teprve pokoušíme nastartovat nový směr,“ naznačuje brněnský kouč.

Zatímco ve městě pod Špilberkem tak spřádají plány, jak uchovat extraligu, celek pár desítek kilometrů severovýchodně od Brna zase krotí euforii. „Atmosféra je tady taková, že vyhrajeme dvě utkání. Tatra má ale z horní čtyřky nejlepší formu,“ varuje vyškovský kouč. „Zkusíme zvládnout semifinále, pak se uvidí.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze