Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na hřiště bez jídla. Půst mě posílí, říká muslimská hvězda All Blacks

Sonny Bill Williams z Nového Zélandu budí respekt. | foto: Reuters

24 2017
Čekají ho sprinty a tvrdé srážky a jeho obří tělo je připraveno vydat se na maximum. Jenže ragbyové eso Sonny Bill Williams zároveň musí příjem energie omezovat: jeden z nejznámějších sportovců muslimské víry světí ramadán. „Ale mě to neomezuje. Naopak,“ tvrdil před bitvou Nového Zélandu s týmem Lions.

Načasování pro hvězdného chlapíka, jehož zná nejen ragbyový svět pod zkratkou SBW, není ideální. Letošní ramadán končí v neděli, jenže All Blacks se s celkem zastupující to nejlepší z Britských ostrovů srazí v Aucklandu již v sobotu. Bitva jako řemen startuje v 9.30 českého času.

A pravidla islámu jsou jasná: kromě těhotných žen, dětí, nemocných a lidí na cestách se až do západu slunce všichni musí postit.

„Každý má právo na svůj názor, ale můžu říct jediné - možná by si to každý měl sám vyzkoušet a poté říci, jak se cítí,“ odpověděl Williams listu The Telegraph na množící se dotazy, zda se na extrémně vyhlížený duel připravuje ideálně. „Pomáhá mi to po mentální stránce, která je ve sportu klíčová. Každý sportovec přece musí mnohé obětovat a půst posiluje moji disciplínu.“

Nový Zéland si ragby téměř zbožštil a svéráz SBW patří k hlavním idolům. To, co nyní řeší, je ale problém obecný. A pro sportovce se ideální recept hledá těžko, jak dokazuje třeba jeden fotbalový příklad: tým Nigérie do 20 let v roce 2011 na světovém šampionátu zápasové dny půsty zrušil, o rok později ale jejich kouč v africké kvalifikaci hráče burcoval, ať tak nečiní.

Mesut Özil z Arsenalu slaví gól, který právě vstřelil.

I Mesut Özil, fotbalové eso muslimského vyznání, řeší, jak trénovat při ramadánu.

„Ti, co to zvládnou, budou totiž odolnější. Duševní síla je důležitější než ta fyzická,“ uvedl tehdy jejich trenér John Obuh (což koresponduje s přístupem ragbyového šampiona Williamse).

Ve fotbalovém kalendáři se ramadán křížil s olympiádou v Londýně 2012, s mistrovstvím světa 2014 v Brazílii i s loňským Eurem ve Francii, což se dotýkalo hvězd typu Paula Pogby, Samiho Khediry či Mesuta Özila.

Klíčové bývá, aby hráči přinejmenším doplňovali tekutiny; brankář Alžírska třeba půst porušil v duelu s Německem tím, že se v poločasové pauze napil a pojedl pár datlí. Byl výjimkou, byť hráči dostali od náboženských autorit svolení. „Zdůrazňujeme všem, aby po soumraku vypili aspoň tři litry vody, aby zabránili dehydrataci,“ řekl BBC Bader Aqel, lékař týmu Palestiny.

Ragbyový idol Williams navíc jídlo jen tak nedožene - po západu slunce už bude do duelu v Aucklandu chybět jen pár hodin, a tak varianta „rychlé kompenzace“ nepřipadá v úvahu. Vystačit si bude muset s malou porcí v podobě grilované ryby a dušené zeleniny.

„Už jsem si tohle vyzkoušel v minulosti a cítím, že je to pro mě dobrá věc,“ uvedl. „Každý z nás se rád oddává jídlu, takže pokud si jej čas od času odepřete, může to být pro tělo i mysl jen prospěšné.“

SBW kromě ragby sbíral tituly i jako boxer. Při předloňském titulu mistrů světa pro Nový Zéland dojal všechny tím, že věnoval svoji zlatou medaili klučinovi, jehož předtím srazila ochranka. „Sonny Bill může být vzorem pro svět islámu,“ říká o něm spoluhráč z All Blacks Steven Luatua: „Já sám jsem křesťan, každý máme svoje chyby. Ale stejně jako on věřím, že mi náboženství pomáhá. I ve sportu. Činí mě disciplinovanějším člověkem.“

A tak by se britští Lions měli bát - půst nepůst. Obr Williams (194 cm, 108 kg) možná bude hladový doslova, ale tím větší hlad bude mít po vítězství.

Autor:


Témata: BBC, Mesut Özil, Auckland
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze