Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ragby v Karlových Varech se daří díky paktu s Rakovníkem

Momentka z utkání spojeného týmu karlovarských a rakovnických ragbistů (v červenočerných dresech) s Plzní. | foto: Martin Stolař, MAFRA

14 2014
Ragbisté Rakovníka a Karlových Varů se letos spojili ve druhé lize do jednoho týmu a společně se budou připravovat také na nejbližší dvě sezony. "Kvalita jde nahoru," říká karlovarský předseda Marek Hytha.

Druhý ragbyový zápas vidělo o víkendu lázeňské město. Spojený karlovarsko-rakovnický tým sice prohrál s Plzní vysoko 0:42, diváci i hráči samotní byli přesto spokojeni. "I když jsme měli více akcí, kde byla velká příležitost pětku položit, ve finále se nám to nepodařilo," míní předseda karlovarského ragby Marek Hytha.

Ragby ve Varech

Psal se rok 2011, když se Josef Klapka s Antonínem Slavíkem zamilovali do ragby. "Ale zatímco Tonda trénoval už nějaký ten pátek v Plzni, Pepa bohužel takové štěstí neměl. Sám trénovat nemohl, pravidla také moc neznal, tak co s tím?" začínají své ohlédnutí za vznikem svého klubu karlovarští ragbisté na svém webu. Ať už to byl osud, či cokoliv jiného, do lázeňského města zavítal Jiří Motýl a v listopadu se prvních pár nadšenců začalo na lavičkách hřiště AC Start převlékat k historicky prvnímu tréninku a do projektu se začalo postupem času zapojovat čím dál víc lidí. "Prošli jsme si několika zápasy, turnaji, návštěvami na různých chirurgických odděleních... až to vše získalo podobu, jakou to má dnes."
pramen: vary-ors.rugby.cz 

K vidění bylo vše, co tato krásná hra nabízí. "Kvalitní ragbyový zápas, předvedli jsme, co umíme. Soupeře jsme trochu podcenili v útoku, párkrát nám utekl, položil body a to se nám stalo osudným," vysvětluje Hytha. Jinak ovšem podle něj utkání splnilo účel. "Ukázali jsme zase Karlovarákům, jak to hrajeme," říká.

Mladý karlovarský ragbyový tým má potíže s personálním obsazením, proto došlo k logickému kroku. Na zápas, kdy je patnáct hráčů na hřišti, jsou potřeba ještě další na střídání. Pro ragby, oproti jiným sportům, je třeba daleko víc hráčů. "Jak v Rakovníku, tak i ve Varech zatím není tak velká hráčská základna, abychom měli minimálně třicet lidí," vysvětluje Hytha.

Sloučením s Rakovníkem se problém vyřešil. "V tuto chvíli máme dostatek hráčů," potvrzuje předseda karlovarského ragby. Ke spojení došlo před třemi měsíci a Karlovy Vary teď díky tomu hrají druhou ligu. V soutěži se v nové podobě představil už pětkrát, v přípravných zápasech s Břeclaví a Slavií Praha B a v druholigových proti Sedlčanům, Českým Budějovicím a nyní s Plzní v Karlových Varech.

Sezonu zakončí v neděli domácím duelem se Sedlčany, tentokrát v Rakovníku. V tabulce se karlovarští ragbisté pohybují v jejím středu. "Nejsme na tom špatně ani úplně nejlíp, je vidět, že se sehráváme," komentuje Marek Hytha výsledek druholigové sezony. Týmy trénují společně, učí se spolu hrát.

Fotogalerie

"Tréninky střídáme, jednou v Rakovníku, jednou ve Varech. Je to změna a nový impulz pro hráče." A že se občas vyskytne nějaká ta chyba? "Je vidět, že jsme spolu nehráli celou sezonu," vysvětluje Hytha.

Ty další dvě sezony by tomu mělo být jinak, minimálně tento a příští rok budou oba týmy trénovat společně. "Nese to svoje výsledky, neustále se zlepšujeme, kvalita jde nahoru, je to jedině přínos," říká Marek Hytha.

Duelem se Sedlčany pro Karlovy Vary a Rakovník končí letošní ročník druhé ligy, s ragby se ale ani tak letos nekončí. Na řadu teď přijdou přátelské zápasy, zájezd do Švýcarska a v Praze si zkusí také plážové ragby. Pak už začne příprava na další sezonu.Najdete na iDNES.czmobilní verze