Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Račice spatří elitní evropské kanoisty

13 2006
Ústí nad Labem - Letošní mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice od 6. do 9. července v Račicích a další etapa dostavby a využití tohoto unikátního areálu. To byly hlavní dva body na včerejší tiskové konferenci, která se konala na Krajském úřadu v Ústí nad Labem.

Evropská kanoistická asociace, která sdružuje 43 národních svazů, pověřila pořádáním šampionátu právě Račice.

V létě zde bude ověnčeno 27 nejlepších ve svých disciplínách titulem mistrů Evropy.

"Zúčastní se celkem přes 700 závodníků ze 36 států," vypočítal Jan Boháč, předseda organizačního výboru mistrovství Evropy.

Nejvyšší cíle bude mít česká jednička Martin Doktor, který v Račicích bydlí. "Hrozně mu přeji, aby se znovu dostal na zlaté výsluní," řekl Zdeněk Pecka, generální manažer organizačního výboru a ředitel račického areálu.

"Ale protože jsem trénoval veslaře Chalupu, který na vrchol také neustále šplhal, ale nevyšplhal, vím, že to bude děsně těžké. Každá medaile bude pro Martina úspěchem," je přesvědčen.

Doktor se v týdnu vrátil z dlouhodobého pobytu v Jihoafrické republice. Česká reprezentace se zúčastnila přípravného kempu ve španělské Seville, nyní ji čekají nominační závody pro starty na Světovém poháru v Poznani a Duisburgu.

Česko obsadí všechny disciplíny. "I za cenu toho, že naši vypadnou v rozjížďkách. Je to obrovská příležitost nabídnout účast všem kandidátům. Trenéři nominují 35 až 40 závodníků," prohlásil Boháč.

Kdo bude kromě Doktora další domácí nadějí? "Medailové posty nebude chtít opustit čtyřkanoe na 200 m. Uvidíme, zda se do posádky nominuje i bard rychlostní kanoistiky Petr Procházka," zmínil Boháč 42letou legendu, která objíždí světové podniky od svých 18 let.

Na předešlém mistrovství Evropy v Poznani zářil i bronz kajakářky Strnadové-Mrůzkové na kilometr.

Záštitu nad mistrovstvím Evropy převzal hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc. "Areál v Račicích je na okraji zájmu, přitom má obrovský potenciál a je opravdu náš i se Zdeňkem Peckou," vyzdvihl Šulc dvojnásobného olympijského medailistu z Montrealu a Moskvy.

Račický kanál byl otevřen v roce 1986. "Myšlenka o stavbě vznikla v polovině 70 let, kdy veslaři vozili pravidelně medaile. Rád se k této generaci počítám," usmál se Pecka.

V Račicích se již konalo juniorské mistrovství světa ve veslování a kanoistice. V roce 1993 přijeli na sever Čech nejlepší veslaři z celého světa a velkou akcí byl i Světový pohár v kanoistice v roce 1994.

Jaké jsou další plánované akce? "Rok 2007 MS v kanoistice juniorů a MS v rybaření, 2009 MS ve veslování do 23 let a 2010 MS ve veslování juniorů," jmenuje Pecka.

Areál je jedním z mála funkčních míst pro případné konání olympijských her, na které hodlá Česko kandidovat pro rok 2016 nebo 2020. Uznávaný kanál světových parametrů, který není financován městem, regionem ani státem, by hostil soutěže veslařů a kanoistů.

"Naše cesta je areál dobudovávat. Dnes se zde připravuje 40 Němců, 50 Švédů, 40 Finů. Od půlky března do půlky září nestíháme lidi ubytovovát a předáváme je okolním kapacitán, což mě jako hlavní manažera areálu mrzí," lituje Pecka.

Jeho snem je vybudovat z Račic moderní centrum. "Chceme vytvořit podmínky pro vstup dalších sportů. A nabídnout vyžití i pro širokou veřejnost," mluví Pecka nadšeně.

V areálu by měly vyrůst tenisové a squashové kurty, rekonstruovaný hotel s bowling centrem, víceúčelová hala nebo fitcentrum. Rekonstruována byla loděnice, kapacita se zvýší z pěti na 10 tisíc diváků.

"Je to investice v řádech sta milionů korun, dva svazy na to nestačí. Kromě jiných bude potřeba peněz i z Evropské unie," obrátil Pecka pohled na Šulce a ústeckého primátora Gandaloviče.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze