Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nikdo si nechtěl povídat, mrzelo dálkovou plavkyni Štěrbovou

Česká plavkyně Lenka Štěrbová | foto: Michal Klíma, MAFRA

21 2014
Lenka Štěrbová brala Putovní pohár města Hlučína v dálkovém plavání jako přípravu na srpnové mistrovství Evropy v Berlíně. A zvládla ho s lehkostí. Mezi ženami neměla konkurenci, vyhrála sobotní závod na deset kilometrů i nedělní na pět.

„Účast byla ovlivněná tím, že ve stejném termínu byl evropský juniorský šampionát,“ řekla pardubická plavkyně. „Pojala jsem to hodně tréninkově, ale sobotní závod mi přišel hrozně dlouhý. Až neuvěřitelně.“

Čím to bylo?
Asi tím, že mi ujela skupinka těch nejlepších kluků a pak jsem to musela táhnout sama.

Je hodně těžké plavat tak dlouhou trať sama?
Je to těžší, zvlášť když jsem neměla kontaktní čočky a blbě jsem se orientovala. Asi jsem si trochu více zaplavala... Ale tady v Hlučíně je to příjemný závod, je tu přátelská atmosféra. Většinou se tu nepodávají ty nejlepší výkony, ale je tu fajn.

Takže hlučínský závod máte ráda, když na něj jezdíte pravidelně?
Ano, ale je to ovlivněné i tím, že mám dva mladší sourozence a ten nejmladší tady měl mistrovství republiky žactva. Museli jsme sem jet celá rodina. (smích)

Po závodě jste si posteskla, že jste si v jeho průběhu ani neměla s kým povídat. To jde, závodit a ještě se u toho bavit?
Pokud není velká konkurence jako tentokrát, tak ano. Nikdo si však povídat nechtěl. Nějakou dobu jsem jela s mladšími kluky, pro které to byla jedna z prvních desítek v kariéře, takže to brali jinak, prestižně.

Příští měsíc vás čeká mistrovství Evropy v dálkovém plavání. Co si od něho slibujete?
Mým cílem bude hlavně sbírat zkušenosti, protože to bude můj první tak velký závod mezi dospělými. Nevím, co od toho očekávat.

Deset a pět kilometrů zvládl nejlépe Baloun

Karel Baloun z Komety Brno vyhrál Putovní pohár města Hlučína v dálkovém plavání, který byl součástí Českého poháru. Na Hlučínské štěrkovně měl nejlepší součet časů v závodech na deset a pět kilometrů. Za Balounem skončil celkově druhý českobudějovický Vít Ingeduld a třetí chomutovský Ondřej Baumrt. Nejlepší z žen byla Lenka Štěrbová z Pardubic, která vyhrála pět i deset kilometrů.

„Byly to povedené závody, vyšlo počasí a také účast byla dobrá,“ řekl ředitel závodu Petr Wolf z TJ Slezan Opava. Především sobotní závod na deset kilometrů byl nabitý reprezentanty. Ján Kútník v něm porazil Karla Balouna. „S Karlem jsme plavali furt spolu, rozdali jsme si to na posledním kilometru,“ řekl Kútník. „Trochu jsem zrychlil a vedení si pohlídal.“

Rozhodla poslední bójka. „Tam Honza vystupňoval tempo,“ podotkl Baloun. „Ale na něm je znát jeho výborná patnáctka.“ Baloun připomněl, že Kútník je také bazénový reprezentant na 1 500 metrů. „Je na nich rychlejší o třicet vteřin, než mám osobák,“ uvedl Karel Baloun. „Musím na tom zapracovat. Jsem ale více tempař.“ Kútník si pochvaloval teplotu vody 24 stupňů Celsia. „Byla akorát.“

To někdejší reprezentant Michael Mrůzek z Krnova oponoval: „Na mě byla moc teplá, raději bych závodil v patnácti stupních. Ale voda byla čistá.“ Mrůzek byl na deset i pět kilometrů mezi muži jedenáctý. V neděli závodil i další bývalý reprezentant Libor Smolka, na pět kilometrů byl šestý.

Z moravskoslezských závodníků byl celkově v hlučínském poháru nejlepší Jakub Říha z Krnova, na desítce skončil pátý, na pětce sedmý. Pro něho to však byl první start za Kometu Brno, kam přestoupil. Kútník o celkové prvenství nebojoval, jelikož do nedělního závodu na pět kilometrů nenastoupil, jelikož vyrazil s bazénovou reprezentací na soustředění do Slovinska. Pětku vyhrál Balon. Reprezentanty čeká vrchol na srpnovém mistrovství Evropy v Berlíně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze