Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pusťte nás na olympiádu, prosí ženy skokanky. Teď snad uspějí i bez soudů

PATŘÍ NA MŮSTKY? Po lyžařském šampionátu v Liberci 2009 se účast žen ve skocích na lyžích zpochybňovala. Před samotnými závody spadly dvě Češky. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

24 2010
Už nás konečně přestaňte ignorovat, čertí se skokanky na lyžích. Start na mistrovství světa si vydupaly už před čtyřmi lety, teď vyhlížejí ještě poslední ANO. To olympijské. Vždyť jen skokani a sdruženáři nemají na hrách ženské protějšky, na těch příštích už by to ale mohlo být jinak.

Na myšlenku zařadit ženské skoky do programu příští zimní olympiády v ruském Soči v roce 2014 se díváme pozitivně, zaznělo teď v Mezinárodním olympijském výboru.

Stejně nakloněn je MOV i v otázce dalších šesti disciplín (například smíšená biatlonová štafeta, týmové krasobruslení...), definitivní verdikt přijde na jaře po mistrovství světa těch sportů, které o vstupenku na olympiádu usilují.

"Ženy můžou dělat vzpírání, můžou boxovat, vrhají koulí, kladivem," vypočítával Jakub Janda, česká mužská jednička. "Tak proč by nemohly i skákat? Nic proti tomu nemám."

Přesto představitelé olympijského hnutí brzdí: Než odkýváme zařazení ženských skoků, potřebujeme vidět výkonnostní progres sportovkyň.

Jenže tím už se ženy pochlubit mohou. Od posledního MS v Liberci jejich úroveň evidentně vzrostla, možná největší pokrok byl k vidění v létě - na Kontinentálních pohárech často skok na 80metrovou hranici (na můstku K90) nestačil pro postup do druhého kola.

Přitom ještě minulou zimu by takový výkon stačil na umístění v TOP15.

MOV je pod stále větším tlakem. Vždyť před Vancouverem se patnáctka žen snažila vymoct zařazení do programu dokonce u soudu.

Organizační výbor vyloučením porušuje Kanadskou listinu práv a svobod, stěžovaly si skokanky. Soud nakonec žalobu zamítl. Ano, šlo o diskriminaci, vysvětloval svůj verdikt. Ale ne o porušení paragrafů z listiny.

"Věřím, že na konci dubna budeme znát rozhodnutí," tvrdil Gilbert Felli, výkonný ředitel MOV pro olympijské hry, v listu Calgary Herald. Pokud se seznam sportů rozšíří, rozdělovat se bude nově 96 sad medailí, což by bylo o deset víc než při letošních hrách v Kanadě.

"Ale byla by to pro nás dobrá zpráva," hodnotil možnost ženské účasti Rostislav Jozífek, sportovní ředitel úseku českých skoků. Ten v Česku registruje jen asi dvacet skokanek (z toho jen hrstku schopných konkurovat světu), ale taky nedostatek kvalifikovaných trenérů.

Přesto by ženy mohly mít vyšší šance na úspěch než muži v našlapané konkurenci své kategorie. "Jako tým ještě tu kvalitu nemáme," uznal Jozífek. "Ale v jednotlivcích bychom mohli mít závodnici v první patnáctce."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze