Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První žena poběží stovku pod jedenáct sekund v Česku, láká Zlatá tretra

Shelly-Ann Fraserová se raduje po svém olympijském triumfu. | foto: Reuters

19 2010
Konec námluv, žádné omluvenky. Všechny slíbené hvězdy atletické Zlaté tretry opravdu přijedou do Ostravy ukázat svoje umění. "A jsme rádi, že všichni mají formu," pochvaluje si sportovní manažer mítinku Alfons Juck.

Posledním velkým jménem, které organizátoři do Vítkovic dostali, je nejlepší sprinterka posledních let Shelly-Ann Fraserová, olympijská i světová šampionka z Jamajky.

"Chceme divákům nabídnout první stovku pod jedenáct sekund na českém území," hlásí Juck.

Nejzvučnějším jménem 49. ročníku Tretry je ovšem krajan Fraserové - atletická megastar Usain Bolt. Světový rekordman a nejlepší atlet světa přistane v Ostravě v pondělí v noci. Dorazí z mítinku Diamantové ligy v Šanghaji.

Přesný harmonogram jeho pohybu se teprve dolaďuje. "Bude se odvíjet podle toho, jak bude unavený," říká Juck. "Detaily se upřesní, až přijede. Bude mít dost nabitý program, ale nechceme ho úplně vyšťavit."

Přece jen nejdůležitější částí jeho českého vystoupení bude těch třicet sekund, které stráví na tartanu v běhu na 300 metrů.

Pro Bolta to bude nejdelší běh sezony. "Usain je uvolněný, cítí se dobře," vzkazuje Ricky Simms, atletův manažer z korejského Tegu, kde Bolt běžel první stovku sezony. Za 9,86 sekundy!

A ostravská třístovka? "Těší se, bude to painful - bolestivé, bez ohledu na to, jaký čas zaběhne," myslí si Simms.

Jeden z nejnabitějších ročníků mítinku odstartuje 27. května v šest hodin odpoledne. Už teď padl jeden rekord: hlavní tribuna je dávno vyprodaná, dosud se prodalo pět tisíc lístků na stání. Přímý přenos poletí do třiceti zemí světa.

"Musím pogratulovat organizátorům, že se jim podařilo uspořádat takovou show," chválí oštěpařka Barbora Špotáková. "Pár mítinků už jsem objela a je neuvěřitelné, jak plné tribuny tu vždycky jsou. Ne všude to je zvykem. Snad se do Ostravy jednou dostane i Diamantová liga."

Právě v jejím úvodním závodě v Dauhá zahájila světová rekordmanka sezonu, byla druhá hodem dlouhým 67,33 metru. I s nemocnou achilovkou.

"Po dobrém výkonu z Dauhá se těším i do Ostravy," řekla. "Snad nebude závod tak painful, snad bude achilovka v pořádku. Možná proto nějaké hody vynechám."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze