Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První soupeř Čechů: Španělé a „draftovaný“ milionový obr Šterbik

Arpád Šterbik | foto: Ciudad Real Madrid

19 2010
Baden (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Když si stoupne do branky, máte respekt i z tribuny. Obří respekt k obrovi. Čeští házenkáři zahájí Euro soubojem proti Španělsku, které má pro šampionát nový trumf: dvoumetrového brankáře Arpada Šterbika, kterého „draftovalo“ pro tenhle velký turnaj.

Šterbik pochází ze Srbska, za které odehrál přes 120 zápasů v národním týmu. Jenže se nechal zlákat házenkářskou velmocí: španělské občanství má od roku 2008, první zápas za národní tým však sehrál až loni v prosinci.

Španělé mají neskromné ambice, do nichž výtečně zapadá. "Budou s ním jednou tak silní," varuje Petr Štochl, česká brankářská jednička.

Šterbik se klidně může stát hvězdou Eura. 200 centimetrů, hodně přes metrák, královský plat téměř 650 tisíc korun měsíčně. Vysloužil si jej třeba proto, že klubu vychytal tituly z posledních dvou ročníků Ligy mistrů, kde Šterbikův tým Ciudad Real vždy porazil německý Kiel, v němž pro změnu září český kanonýr Filip Jícha.

"Je pro Španěly velkou posilou," říká Jícha. "Ale na druhou stranu, tohle pro něj bude první velká akce za novou reprezentaci, bude určitě pod velkým tlakem."

Šterbik patří mezi elitu díky zákrokům i svým fyzickým parametrům. Podobného obra nemá jen tak leckdo. "Španělům takový typ chyběl, jejich gólmani stárnou. Není pochyb, že Šterbik patří na svém postu k nejlepším na světě," soudí jeho český protějšek Štochl.

Kudy tedy vede cesta? "Nepatří k brankářům, kteří zachytají každý zápas na vynikající úrovni. Záleží, jak mu pomůže obrana a jak mu vyjde úvod utkání," nabízí recept spojka Jiří Vítek.

"Hodně se soustředí a pracuje s videem, ačkoli si nepotrpí na velká gesta, zápasy prožívá. Ale já se ho nebojím, když ho nepodrží španělská defenziva, můžeme to zvládnout. Naši brankáři nejsou o nic horší."

I to bude jeden z bodů, které rozhodne. Šterbik vs. Štochl = jedna z hádanek, jež rozluští dělení bodů. Aby Češi mohli na Euru pomýšlet na úspěch, potřebují překvapit a silní Španěly zdolat. "Oni mají lepší individuality, my zase týmové pojetí hry. Uvidíme, co převáží," říká Vítek.

Tajným českým esem pak může být mnohem delší aklimatizace: v lázeňské městečku Baden jsou už od pátku, dokonce si mohli dovolit luxus zrušení dnešního tréninku a v klidu se připravují na hotelu. To Španělé dorazili do Rakouska až včera odpoledne a hrací halu ve Wiener Neustadtu si vyzkoušeli poprvé dnes.

Od 18.15 se ukáže, jestli byl brzký český příjezd na Euru taktickým tahem, který pomůže k prvním bodům na turnaji.

Chtěli mě sami hráči. A to se neodmítá, říká Vítek

V národním týmu se delší dobu neobjevoval, teď by ale zase měl patřit k tahounům. Letošní Euro je velkým comebackem Jiřího Vítka, jedné z mála špičkových levorukých spojek, které má česká házená k dispozici.

"Jsem rád, že je o mě zájem," říká dvaatřicetiletá opora německého Bergischeru.

Co vás k návratu do reprezentace zlákalo?
Nejdřív je třeba říct důvody, proč jsem tu nebyl předtím. Měl jsem nové angažmá v Německu a narodila se mi dcera, nechtěl jsem v cizině nechávat ženu samotnou. Rodinné důvody byly tím hlavním. Teď jsem se vrátil i proto, že mi volali sami kluci z mančaftu.

Potěšilo vás to?
Jsem rád, že se ozvali. Když se samotný mančaft shodne na tom, že bych měl přijel do nároďáku, to se pak neříká ne. Snad kluky nezklamu.

V čem je současný tým jiný než ten, v němž jste působil naposledy?
Je tu mnohem větší komunikace mezi hráči, trenér Lipták sází na to, že si spoustu věcí vyříkáme mezi sebou sami. Trenér je takový rázný člověk, což do týmu dobře zapadá.

Najdete na iDNES.czmobilní verze