Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První sjezd vyhrál Rakušan Eberharter

26 2000
La k e L o u i s e - První sjezd v letošním ročníku Světového poháru, který se jel dnes v kanadském Lake Louise, vyhrál Rakušan Stefan Eberharter. Druhý skončil překvapivě Švýcar Silvano Beltrametti, který odstartoval až jako čtyřiadvacátý, ale do cíle dojel v čase jen o 24 setin sekundy pomalejším než vítěz. Třetí místo obsadil se ztrátou 42 setin na Eberhartera favorizovaný Nor Lasse Kjus. Propadákem skončil první letošní sjezd pro Rakušana Hermanna Maiera, který se musel smířit až s patnáctou pozicí. Obhájce celkového prvenství v seriálu ztrácel už v polovině trati na v tu chvíli vedoucího Kjuse tři desetiny sekundy. Ve spodní části sice Maier zrychlil, ale na posledním skoku před cílem ztratil rovnováhu a s ní i cenné setiny sekundy.

Jeho čas v cíli byl o 1,22 sekundy horší než čas jeho krajana Eberhartera. Český reprezentant Bořek Zakouřil obsadil se ztrátou 5,05 sekundy 55. místo. Eberharter se zásluhou dnešního vítězství, jeho vůbec prvního ve sjezdu SP, probojoval do čela celkového pořadí seriálu před Maiera a Švýcara Michaela Von Grünigena.

Nejvíce překvapený z triumfu však byl sám Eberharter, který vyhrál poprvé v kariéře sjezd. "To je mi překvapení! Udělal jsem dvě hrubé chyby. To není možné," divil se jedenatřicetiletý Rakušan. V cíli byl na sebe naštvaný, ale při pohledu na výsledkovou tabuli se mu vrátil úsměv na rty.

Před devíti lety se stal Eberharter mistrem světa v obřím slalomu, ve své nejoblíbenější disciplíně. Jeho kariéru pak ovše  řibrzdily dvě operace kolena. Byl vyřazen z reprezentace a zpátky se dostával složitě. Až když v roce 1996 vyhrál Evropský pohár, tak se znovu stal favoritem Světového poháru.

Eberharter ve sjezdu v Lake Louise sice trochu ztratil ve střední části trati, ale dokonale proletěl náročný závěr i se skokem, na kterém málem spadl jeho krajan a favorit závodu Hermann Maier. "Vítr dělal velké problémy, ale nenechal jsem se
rozhodit a všichni to měli stejné," řekl doposud ve Světovém poháru vítěz tří obřích slalomů a jednoho SuperG.

Loňský suverén sjezdu a superobřího slalomu Maier musel překousnout zklamání v podobě patnáctého místa. "Od začátku do konce jsem se trápil," prohodil Maier a zmizel v hotelu.

Dalším překvapením bylo druhé místo jedenadvacetiletého Silvana Beltramettiho. Švýcarský jezdec ukázal kvality už v tréninkových jízdách, tu první dokonce vyhrál. "Nic podobného jsem neočekával. Trénink naznačil, že bych mohl být do desíti, ale druhý v žádném případě. Je to skvělé," řekl Beltrametti.

Výsledky
1. Eberharter (Rak.) 1:40,79 min., 2. Beltrametti (Švýc.) - 0,24 s., 3. Kjus (Nor.) -0,42, 4. J. Strobl (Rak.) -0,54, 5. Fleischer (USA) -0,55, 6. Schifferer -0,59, 7. Knauss (oba Rak.) -0,73, 8. Rauffer (Něm.) -0,81, 9. Cuche (Švýc.) -0,82, 10. F. Strobl (Rak.) -0,86, 11. Defago (Švýc.) -0,91, 12. Dalcin (Fr.) - 1,03, 13. Nyberg (Švéd.) -1,11, 14. Grönvold (Nor.) -1,14, 15. Maier (Rak.) -1,22,... 55. Zakouřil (ČR) -5,05.

Průběžné pořadí ve SP (po čtyřech závodech): 1. Eberharter 195 bodů, 2. Maier 176, 3. Von Grünigen (Švýc.) 168, 4. Kjus 166, 5. Schilchegger (Rak.) 152, 6. Nyberg 106, 7. Aamodt (Nor.) 105, 8. Mayer 103, 9. Matt (oba Rak.), Beltrametti a Schifferer (Rak.) všichni 80.

Rakušan Stephan Eberharter zvládl úvodní sjezd sezony nejrychleji ze všech.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze