Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První golfový „dopingový hříšník“ Barron se pere na dvou frontách

Doug Barron | foto: ČTK

20 2010
Doug Barron letos vydělal golfem zatím jen 1 499 dolarů a 50 centů. Býval by mohl víc, kdyby neměl zakázáno hrát na PGA Tour, protože dopoval. Jeho aféra ale možná ještě neskončila.

Jak je možné, že Barron hraje turnaje navzdory trestu? Přihlásil se totiž do eGolf Professional Tour. Soukromá a nezávislá série antidopingové testy nedělá.

Čtyřicetiletý Američan se loni v listopadu stal prvním profesionálem z PGA Tour, vyloučeným pro užití zakázaných podpůrných prostředků. Testy u něj odhalily beta-blokátory a testosteron.

Golf a doping

Dopingová problematika se golfu dlouho vyhýbala. Ještě v prvních letech nového století nic takového nikoho netrápilo. více

Neúspěšné odvolání

Barron se bránil tím, že všechno způsobily léky a nevědomost. "Chtěl bych všechny fanoušky i hráče ujistit, že jsem neměl v úmyslu podvádět a získat nefér výhodu. Omlouvám se," uvedl.

Jeho obhájce se pokusil nechat jednoroční zákaz zrušit soudem. Řekl, že vedení okruhu o všem vědělo. A hlavně způsobil rozruch tím, že testy na užívání povzbuzujících látek by na PGA Tour určitě neprošla spousta dalších hráčů. Neuspěl.

Nedávno ale citovala agentura AP Barronova agenta Arta Hornea, podle nějž případ není uzavřen. Právníci žádají PGA Tour, aby zveřejnila jména hráčů, jimž udělila lékařskou výjimku. Barron už ji podle nového antidopingového programu nedostal.

Komisionář PGA Tour Tim Finchem při vystoupení Tigera Woodse v Ponte Vedra Beach na Floridě.

Zámořská média se domnívají, že dřívější testy odhalily u některých profesionálů užití takzvaných rekreačních drog, například marihuany či kokainu.

Komisionář Tim Finchem (na snímku vpravo) se o nich přímo zmínil, když v listopadu 2007 vystoupil s překvapivým prohlášením o zavedení zpřísněných kontrol. O tom, co bylo, poznamenal, že by mohlo poškodit dobré jméno firmy.

Malý výdělek

Barron, jenž se chytil do antidopingové sítě zcela nečekaně, tedy zápolí na dvou frontách. Soudně se snaží zmírnit význam svého provinění poukazováním na jiné prohřešky. Na hřišti marně hledá formu.

Jako profesionál pod PGA působil osm sezon, většinou na nižší Nationwide Tour. Jeho nejlepším výsledkem je dělené třetí místo na turnaji PGA Tour v Irvingu v roce 2005.

egolf professional tour 2010

Palmetto Hall Championship 17.2 - 20.2, Hilton Head
Savannah Quarters Classic 24.2 - 27.2, Pooler
Cabarrus Classic 17.3 - 20.3, Davidson
Golf in Morocco Classic 24.3 - 27.3, Blythewood
The Championship at St. James Plantation 7.4 - 10.4, Southport
River Hills Classic 28.4 - 1.5, Charlotte
Cowans Ford Open 5.5 - 8.5, Huntersville
The Grand Harbor Open 26.5 - 29.5, Greenwood
HGM Hotels Classic at Rock Barn 2.6 - 5.6, Conover
Bolle Classic 16.6 - 19.6, Lexington
Bushnell Championship 23.6 - 26.6, Southern Pines
The Southern Open 14.7 - 17.7, Kannapolis/China Grove
Forest Oaks Classic 21.7 - 24.7, Greensboro/High Point
eGolf Tour Championship 4.8 - 7.8, Gordonsville
The Manor Classic 8.9 - 11.9, Farmville
Charlotte Open 22.9. - 24.9., Indian Trail
Pine Needles Classic 28.9 - 30.9, Southern Pines
Callaway Gardens Championship 12.10 - 14.10, Pine Mountain

Když dostal trest, našel alternativu. Na eGolf Professional Tour startoval už čtyřikrát, ale jen jednou prošel cutem a prémie za dělené 43. místo nepokryla ani hrací poplatek 2 250 dolarů.

Proti jeho účasti nemůže nikdo nic namítat. "Snažíme se připravit hráče pro známé profesionální soutěže," uvedl výkonný šéf okruhu Stewart Moore.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze