Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proti horolezcům se spiklo počasí

6 2000
B r n o - Vítr o síle až 120 kilometrů za hodinu znemožnil českým horolezcům ze skupiny Himalaya 8000 pokus o zdolání třetí hory světa Kančendžengy (8586 m). Členové výpravy se dostali nejblíž pod vrchol zhruba na 1000 metrů. Po návratu do vlasti slíbil vedoucí expedice Josef Šimůnek opakování pokusu do tří až pěti let, pro příští rok však otevřeně hovořil o úmyslu zdolat druhou horu světa K2, označovanou za nejtěžší osmitisícovku světa.

Přípravu na zdolání Kančendžengy zahrnovalo i statistické zpracování úspěšných výstupů v jejich pětapadesátileté historii - jeho výsledky se nakonec od skutečnosti lišily. "Měli jsme zjištěno nejpříhodnější období pro útok na vrchol. Bohužel to nevyšlo asi tak o čtyři dny. Když byly dobré podmínky, ještě jsme tvrdě pracovali na hoře," připomněl Šimůnek dny příprav před prvním pokusem o zdolání vrcholu, jimiž byly 8. a 9. říjen.

"Potom už to nešlo. Ještě jednou jsme se odhodlali, ale zase nás to sfouklo. Výstup probíhal jihozápadní stěnou a byli jsme přímo na ráně," vyprávěl šéf výpravy. Expedici se podařilo vybudovat tři výškové tábory, cestu do čtvrtého při úvodním pokusu o zdolání vrcholu musela zhruba v polovině vzdát. "Někdo to tam má připravené na jaro," řekl Radek
Jaroš.

"V trojce jsme navíc museli nechat stan. Nedokázali jsme ho prostě vykopat a vyřezat z ledu. První jsme vydolovali, ale zničili jsme ho při tom," přiblížil arktické podmínky na Kančendženze Jaroš. Podle odhadů nechala výprava na hoře v lanech a dalším vybavení zhruba 100 000 korun.

Nad smutkem z nezdařeného výstupu převládlo u členů výpravy uspokojení nad tím, že expedici přežili ve zdraví. "Tuhle horu nechce pokoušet mnoho lidí. Spousta lidí se z ní nevrátila a především kvůli počasí je na ní velmi nejistý výsledek," vysvětlila jediná žena ve výpravě Soňa Vomáčková. "Kdybychom vylezli všude hned napoprvé, začalo by to být podezřelé," usmíval se Šimůnek a připomněl předchozí zdařilé expedice na Makalu a Lhoce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze