Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalisté Toronta protestovali při hymnách proti rasové nerovnosti

PROTEST. Hráči Toronta si před duelem s Golden State ve Vancouveru propletli paže, aby upozornili na údajnou rasovou nerovnost a policejní násilí vůči černochům. | foto: AP

2 2016
Přípravná část na novou sezonu NBA začala protestem basketbalistů Toronta při kanadské a americké hymně. Hráči Raptors si před duelem s Golden State ve Vancouveru propletli paže, aby upozornili na údajnou rasovou nerovnost a policejní násilí vůči černochům.

S protesty při americké hymně začal v přípravných zápasech ligy amerického fotbalu NFL Colin Kaepernick. Quarterback San Francisca zůstával sedět či poklekl. Postupně se k němu připojilo několik dalších hráčů a nyní se protest přenesl i do NBA, kde k němu paradoxně došlo v jediném kanadském týmu.

Gesto při hymnách se od hráčů Toronta dalo částečně očekávat, poté co v týdnu jeden z nich, americký olympijský vítěz z Ria DeMar DeRozan, uvedl, že jeho blízký přítel byl zastřelen 17 kulkami policistů.

Protesty sportovců na druhou stranu vyvolaly hodně zlé krve mezi částí fanoušků, kteří to vnímají jako neúctu ke Spojeným státům.

Nejlepší hráč letošního finále NBA LeBron James z Clevelandu v pondělí uvedl, že podporuje své kolegy, kteří se odhodlali k protestům, ale on sám nic podobného neplánuje.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze