Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prostějovský trenér Choleva: Všichni chceme opět do finále

Prostějovský trenér Zbyněk Choleva | foto: Luděk Peřina, MAFRA

4 2015
Ze třetího místa v sobotu proti Ústí nad Labem (18.00) vstoupí do play-off basketbalisté Prostějova. V základní části nastřádali 31 výher, k tomu poprvé získali Český pohár. Po letním průvanu v kabině zůstala orlí letka mezi špičkou, i když několik porážek s papírově slabšími týmy ji stálo druhé místo.

„Přesto jsme docela spokojení. Chtěli jsme skončit do třetího místa, a to se povedlo,“ hodnotí základní část NBL trenér Zbyněk Choleva.

Ke druhému místu vám nakonec chybělo jediné vítězství a osm bodů ve vzájemných zápasech s Děčínem. Mrzí to?
Pochopitelně, druhé místo nebylo daleko. Ale v dlouhodobé části se sčítají všechny výsledky. Dvakrát jsme prohráli s USK Praha, nezvládli jsme dobře rozehrané utkání ve Svitavách. V závěru nás doma porazila Opava. To byly zbytečné porážky, které nás stály lepší umístnění.

Jako jediní jste však dokázali porazit Nymburk a také vyhrát na horké půdě v Děčíně…
Tyto výsledky každého potěší, i když nenahradily jiné ztráty. Obě utkání s Nymburkem byla vyrovnaná a každého hráče takové zápasy posunou. Vítězství v Děčíně má taky velkou cenu. Vrátili jsme soupeři jednu domácí porážku a navíc si tým uvědomil, že může vyhrát i na palubovce silného soupeře, na kterého můžeme narazit, pokud postoupíme do semifinále.

Po minulé sezoně z týmu odešla řada opor. Čekal jste, že budete i letos tak úspěšní?
Všichni jsme si to pochopitelně přáli, ale byl to krok do neznáma. Obměna sestavy byla vážně velká. Z obvyklé rotace zůstali prakticky pouze tři hráči. Ale povedlo se nám získat kvalitní náhrady. Měli jsme problémy se zdravotním stavem, a to se podepsalo pod déle trvající sehrání týmu, kluci to ale zvládli.

Kolektivní hra s rychlým přechodem do útoku orlům zůstala. Zapadly do ní posily snadno?
Snažili jsme se získat typově podobné hráče. Herně i lidsky. To se podařilo. A pomohlo i to, že v kabině přece jen pár hráčů zůstalo. Jako připomínka minulých úspěchů, ke kterým jsme se dostali týmovou hrou.

I díky ní jste vyhráli Český pohár. Jak jste si užil dosud největší klubový úspěch?
Osobně na takové oslavy moc nejsem. Ale pro prostějovský klub to bylo historické vítězství. Já jsem si užil hlavně náš finálový výkon. Chuť vyhrát byla z celého týmu cítit. Chtěli pohár a nastoupili s tím, že pro vítězství odevzdají vše, co v nich je. To byl zážitek.

Pouze jednou jste prohráli víc utkání v řadě. Vítězná nátura zůstala?
Ta je v kabině pořád. Některé zápasy nám nevyšly, ale hráči si hned uvědomili, že musí přidat. Tým chce vyhrávat.

Ve čtvrtfinále narazíte na Ústí nad Labem. Co od série čekáte?
Věřím, že pro nás bude úspěšná. Snadné to nebude. Ústí jsme v základní části pokaždé porazili, to ale vůbec nic neznamená. Narazíme na kvalitní tým, který má splněno a bude hrát o vylepšení svého výsledku. Bude to těžká série.

Je v silách týmu zopakovat postup do finále?
Všichni si to přejeme. Ale nejsme sami. Výbornou sezonu má Děčín, na který můžeme narazit v semifinále. Pokud k tomu dojde, umím si představit, jak by tato série byla dramatická. Myslím, že bychom měli šanci uspět.Najdete na iDNES.czmobilní verze