Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějovský kouč Čada slaví další titul, ale říká: Na divoké večírky už nejsem

Trenér volejbalistek Prostějova Miroslav Čada (vlevo) a jeho asistent Lubomír Petráš se radují z mistrovského titulu | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

5 2010
Jako zlatokop na Klondiku si musí připadat volejbalový trenér Miroslav Čada. Hned po svém příchodu k týmu VK Modřanská Prostějov narazil na zlatou žílu, kterou maximálně vytěžuje.

Během dvou let získal dva extraligové tituly a stejný počet vítězství v Českém a Česko-slovenském poháru. Třpytivý poklad přesto zkušeného kouče nechává v klidu.

"Českou extraligu jsem vyhrál posedmé. Oslavy už nejsou tak bouřlivé jako dříve," tvrdí šestapadesátiletý trenér Hanaček a slovenské ženské reprezentace.

Přitom se říká, že radost z úspěchu nezevšední. To už opravdu tituly neslavíte?
Ale slavím. Jen to nejsou žádné divoké večírky. To ale neznamená, že si úspěch neumím vychutnat. Každé vítězství je příjemné. Letos navíc vyhrál titul také bratr, který trénuje hokejisty Košic. Počítám, že uděláme společnou oslavu.

Už jste si rozdělili, kdo co nakoupí?
(směje se) To nebude tak jednoduché. Od soboty se připravuji se slovenskou reprezentací na kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. Čekají nás turnaje na Ukrajině a v Anglii. Takže v květnu žádné oslavy nebudou. Až v červnu. To se chystám i do Prostějova na tenisový Czech Open. Dám si dobré vínko a budu se dívat na tenis. To bude relax.

S prostějovským týmem jste se probojoval do play-off Ligy mistryň, což se českému týmu ještě nikdy nepovedlo. Stavíte tento úspěch výše než extraligový titul?
Tým se budoval s tím, aby uspěl v Lize mistryň. Proto se očekávalo, že v domácí soutěži budeme dominovat. Titulem jsme vlastně pouze splnili cíl, který jsme dostali. Postup mezi dvanáct nejlepších týmů Evropy, to je přece jen jiná kategorie. Proto má možná větší váhu než vítězství v domácí soutěži.

S jídlem roste chuť. Jaké máte další plány? Postup do Final Four v nejvýznamnější evropské soutěži?
Chuť máme. Na toto téma jsem se už bavil s vedením klubu, které by chtělo zopakovat domácí úspěchy a postoupit v Lize mistryň dále než letos. K tomu máme přislíbený i stejný rozpočet, jaký jsme měli k dispozici v letošní sezoně.

Jméno v pohárové Evropě jste si udělali, přesto musíte čekat na divokou kartu opravňující ke startu v prestižní soutěži. Umíte si představit, že ji nedostanete?
Věřím, že nám nic takového nehrozí. V posledních dvou sezonách jsme si udělali dobré jméno. Skvělé výkony a špičkovou organizaci zápasů ocenilo také vedení evropské federace. Divokou kartu bychom měli získat. Nic jiného si nepřipouštím. Naopak se těším na červnové losování a doufám, že tentokrát budeme mít více štěstí a dostaneme přijatelnější soupeře než třeba v loňském roce.

Hovoříte zaníceně o příští sezoně, i když zatím nemáte podepsanou novou smlouvu. To je docela neobvyklé.
To není problém. Jsme domluveni na tom, že si s vedením sedneme a dohodneme se. Zůstanu v Prostějově. Kdy podepíšeme smlouvu, není důležité.

Takže už jistě skládáte tým pro příští sezonu. Kolik hráček v Prostějově zůstane?
Chceme postavit silný tým. Minimálně tak kvalitní, jaký jsme měli k dispozici v této sezoně. Většina hráček zůstane, k malým změnám ale dojde.

Minimálně k jedné určitě. Jak bude těžké nahradit Miladu Spalovou, která chce založit rodinu – a přeruší volejbalovou kariéru?
Nebude to vůbec jednoduché. Milada patří mezi špičkové evropské hráčky. Musíme sehnat odpovídající náhradu.

Letošní sezonu jste dohrávali s celou řadou zraněných hráček. Ukázalo se, jak je důležité mít silnou střídačku. Chcete mít podobně silnou sestavu také v příští sezoně?
Je to bezpodmínečná nutnost. Opět odehrajeme velký počet zápasů, pro kvalitní výkony v zápasech je navíc důležité, aby hráčky mohly pořádně trénovat. Musíme mít dvanáct vyrovnaných volejbalistek. To se nakonec ukázalo v závěru sezony. Měli jsme velké zdravotní problémy, přesto tým dokázal všechny cíle splnit. To by bylo se slabším kádrem obtížné.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze