Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Profesionální učitelé golfu se do kampaně nehrnou, federace školí cvičitele

Petr Nitra, prezident PGA of Czech Republic | foto: Martin Kabát

30 2010
Jedním z neuralgických bodů připravované kampaně "Hraj golf, změň život" je najít dostatečný počet golfových učitelů. Cíl České golfové federace zdvojnásobit do čtyř let počet registrovaných hráčů na 100 tisíc naráží na postoj profesního sdružení golfových trenérů. Ti většinou nebudou dávat hodiny gratis.

Petr Nitra, prezident organizace golfových profesionálů PGA Czech, označil problém za logistický. "My se této akce zúčastníme a vytvoříme podmínky, aby začátečníci mohli u profesionálních trenérů trénovat. V žádném případě ale nebudeme poskytovat služby zadarmo," prohlásil.

Česká PGA navrhuje, že "v rámci dosavadních aktivit" uspořádá pro kampaň akademie s výukou golfu. "Je na federaci, jakým způsobem to zorganizuje," doplnil Nitra.

Rovnou naostro

Obává se však, že věc není dostatečně připravena: "Masa lidí, která bude ke golfu pozvána, bude vinou organizačních problémů nezvládnutelná. Taková akce se musí připravovat rok dva, musí se udělat zkušební regionální kola, až potom ji rozjet celostátně. Takto to bude velký oříšek."

Organizace, v jejímž čele stojí, nemůže svým členům nařizovat, pouze doporučovat. Profesionální učitelé mají různě silné vazby na jednotlivá hřiště a konkrétní kluby. Tam Nitra vidí místo, na něž by se příprava kampaně měla zaměřit.

Výuka golfu ve skupině, Florida.

"Musí být komunikace mezi profíkem a klubem. Kdybych já byl v takové pozici, jednal bych s majitelem, ale sám bych žádné aktivity nevyvíjel. Všechno je na dohodě," poukázal šéf PGA Czech.

Zástupci některých klubů už přistupují na dohodu s federací o svém zapojení do kampaně, avšak ne všichni majitelé hřišť a areálů jsou jí nakloněni.

Nastupují cvičitelé

Česká golfová federace na začátku roku na svém webu vyhlásila, že každý nový zájemce z řad veřejnosti získá základní kurz golfu za 99 korun, záhy však tuto nabídku stáhla.

Do kampaně "Hraj golf, změň život", jejíž začátek je předběžně ohlášen na květen, se rovněž zapojí takzvaní cvičitelé. Federace nedávno vyškolila několik desítek dalších cvičitelů II. třídy a kurz III. třídy je připraven na duben.

podmínky k přijetí za člena PGA Czech pro profesionální učitele golfu

 • Plnoletost
 • Výkonnost - muži handicap 6, ženy 8
 • Vzdělání - dokončená střední škola či učební obor
 • Smlouva s klubem
 • Souhlas federace
 • Institut cvičitelů, kteří nesmějí mít výuku golfu hlavní zdroj své obživy, je dlouhodobě trnem v oku profesionálům. Ti musí mimo jiné do toho, aby mohli učit golf, nejprve značně investovat. "My máme s touto organizací problém, řadu nevyřešených otázek," potvrdil Nitra.

  Veřejnost, neznalá toho, jak je golfové prostředí rozvrstveno, musí podle něj dostat především dostatek informací. "Proto připravuju prohlášení, ve kterém vysvětlím, k čemu je PGA, jaká je členská základna, jaká má práva a povinnosti," dodal Nitra.  Témata: Akce, Handicap (golf)
  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze