Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proč se ve Walesu tolik svateb pořádá právě na golfu

Svatba na golfovém hřišti je populární věc, v dějišti Ryder Cupu vyjde o něco dráž. | foto: Profimedia.cz

24 2010
Golfová legenda Ian Woosnam nedávno šířil mezi kamarády vážně míněnou otázku amerického novináře: "A ve které části Skotska ten Wales leží?"

On i další Velšané jsou hrdí na svou zemičku i na silně specifickou řeč. Golf Club napíšou Clwb Golff a čtou to tak, že je potřeba vzít si překladatele.

Golf je tady úžasný. Zrovna letos byl Wales zvolen neobjevenou golfovou destinací roku. To může být úlitba tomu, že tady bude Ryder Cup, ale už ne to, že ze 120 nejlepších golfových hřišť světa se jich tady nachází deset.

Na 2,9 milionu obyvatel má wales kolem 200 hřišť. Díky poloze, datu vzniku i vynaloženým nákladům jsou velice rozdílná.

Teď všichni nejvíc vědí o luxusním resortu Celtic Manor. Dějiště Ryder Cupu má pověst zaslouženou. Leží v malebném údolí Usk, což je řeka spojená s legendou o králi Artušovi. Dnes se tady pohybují ponejvíc rybáři a golfisté, krásný kraj.

Hrady a sebevražda

Ale velšský golf není jen Celtic Manor. Jsou tu kluby s velice dlouhou historií, které si své místo v popředí zájmu jen tak nenechají vzít. V Royal Porthcawlu se hraje už od roku 1891! V klubovně je vyžadováno sako, pánové zde mají svůj salon, kam ženy nesmějí.

Very British, samozřejmě links jako vyšitý, se spoustou malých hlubokých bunkerů vedoucích snad až do pekla - tady je jejich jméno velice oprávněné. Často do nich vede žebřík. Scenérii dotváří vysoký rough, rychlé greeny a tvrdé zvlněné farveje, na kterých míček běhá nezvykle daleko. Jen jediný strom...

Golfová hřiště ve Walesu - Lord Howe Island Golf Course.

Golfová hřiště ve Walesu - Lord Howe Island Golf Course.

Spousta parkových, nepříliš drsných hřišť často vznikla u zámků. Třeba takový Marriot St. Pierre Hotel And Country Club. Hřiště se vine kolem šlechtického sídla ze 14. století, u nějž stojí normanský kostel ještě o 300 let starší. Voda, veliké staré stromy, pahorky. Tady bylo už 14 evropských profiturnajů.

Jiný typ hřiště představuje The Wales National. Krásná krajina plná jezer, jen taktak je tady místo na zelené pásy. Šťavnatý kopcovitý kraj s výhledy do velké dálky. Ostrovní greeny, jedle sukovité jako anglický humor, 600 let starý zámek.

A dál - Glamorganshire Golfclub. Tady si lámal hlavu se svými výpočty Dr. Frank Stableford. Krátce poté, co vešel ve známost jím navržený systém hodnocení výsledků, onemocněl rakovinou a prohnal si kulku hlavou.

Ovce a pitky

O jednom zase úplně jiném hřišti vyprávěl německý novinář Bernd Müllender. Stal se tam členem ještě jako greenhorn při nějaké své pracovní cestě, nalákal ho krásný název: Sir Baron Hill Clwb Golff. A taky nízký roční poplatek pro cizince, jen 50 liber. Proč ne? A taky to bylo první devítijamkové privátní hřiště Spojeného království.

Jediný neanglický člen vydržel 12 let, i když už se do oblasti nikdy nevrátil. Každý rok mu pošta donesla pozvánku na výroční schůzi a prosbu o zaslání šeku.

Golfová hřiště ve Walesu - Castell Coch v Tongwynlais u Cardiffu.

Golfová hřiště ve Walesu - Castell Coch v Tongwynlais u Cardiffu.

Federační kartu neznali, to mu způsobilo spoustu vysvětlování, když chtěl hrát kdekoli jinde.

Samo hřiště čítá devět travnatých pruhů s vlajkou na konci, klubhaus stylu "barák" a několik tuctů ovcí jako živé sekačky. I to je místní golf, a že by tam nechodili hráči? Ale chodí!

Golfová hřiště se ve Walesu užívají i k oslavám všeho druhu, hlavně svatby. Po spoustě fotek na greenu následují mocné pitky. Na otázku "Taky se u vás rozvádí každé třetí manželství?" místní znalec odpovídá: "Každé druhé! Proto je těch svateb tolik."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze